петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Пајтић: Наслеђе Зорана Ђинђића изложено ревизији; Влада издваја средства за споменик, а заједно са медијима промовише супротне вредности
Хроника

Бојан Пајтић: Наслеђе Зорана Ђинђића изложено ревизији; Влада издваја средства за споменик, а заједно са медијима промовише супротне вредности

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 12. март 2018.

Видимо колико је наслеђе Зорана Ђинђића изложено ревизији и по томе што су медији покушали да промовишу лаж да је Ђинђић заговарао бомбардовање Србије. Влада данас издваја средства за споменик Зорану Ђинђићу, али медији и припадници режима промовишу супротне вредности, сматра бивши председник Демократске странке Бојан Пајтић.

Гордана Чомић, Бојан Пајтић и Бојан Ђурић били су гости емисије Н1 директно и говорили су о наслеђу Зорана Ђинђића и будућности Демократске странке.

На питање да ли све владе после 2003. године следе пут који је зацртао Ђинђић, Пајтић каже да ова влада ради све супротно - гуше се индивидуалне и медијске слободе, разарају се институције и демократија.

"Нема ничега од онога за шта се Зоран залагао, осим техничког процеса процеса придруживања ЕУ. ЕУ не треба оваква Србија, говорити о томе да је Александар Вучић следбеник нема никаквог смисла, осим тога што то данас није Вучић који не скида плоче с именом Ђинђића, већ издваја средства за споменик, све остало је исто", каже Пајтић.

Три табле са именом улице Зоран Ђинђића, која се налази у оквиру Новосадског универзитета, освануле су испрскане црвеном бојом.

"Нису само прекречене плоче, видео сам паролу где се Вучић и Ђинђић проглашавју истом бандом, ревизија је на делу, неке групе подржавају такав приступ где треба потирати успомену на Ђинђића, свих 15 година један процес замагљивања онога што је дело и политичка заоставштина Зорана Ђинђића, не постоји поштовање према њему, који је убијен на онако бруталан начин".

Пајтић наглашава да је власт несмањива и да Србија све више личи на Белорусију.

"Београдски избори су били прилика да се покрену процеси који би релативизовали свеукупност власти једног човека, упозоравали смо да ће се странке наћи испод цензуса, да грађани очекују да се створи грађански фронт, изгубљена је прилика да се направи преокрет негде, то би значило почетак начињења апсолутне власти, не видим како бисмо то сада могли да урадимо", каже Пајтић.

Гордана Чомић из Демократске странке сматра да је Ђинђић био симбол промене.

"Хиљаде људи су радиле да 2000. година буде почетак промена. Ова власт је преузела идеју и променила политику, али слабо разумеју шта су преузели и обављају послове које не подносе и то се види".

Коментаришући иницијативу да се подигне споменик Слободану Милошевићу, Чомић је рекла да је на влади да одлучи да ли ше то ова влада урадити или не.

"Ја на то гледам као на чињеницу да у Србији има мало одраслих људи, осветнички дух и недостак дијалога доводи до тога да неко смисли шта бисмо могли да направимо да се ови нервирају, то је детињасто", додаје она.

Уредник портала Нови погледи, Бојан Ђурић, каже да Ђинђић није само отворио нови пут за Владу Србије већ и да га је трајно дефинисао.

"Сигуран сам да би Зоран Ђинђић био данас председник ДС, нисам сигуран да би и много више од двоје чланова председништва и данас било у ДС, сигуран сам да би се странка мењала и била динамичнија. Владе после 2003. нису имале избора, ми смо урадили 40 достигнућа његове владе, од тога је 35 непроменљиво и да је неко хтео рестаурацију то није могуће. ДС је направљена да буде за корак испред других, а онда је Ђинђић направио да буде за два корака испред", сматра Ђурић.

Он каже да је одлука о споменику Ђинђићу само техничка одлука владе, а да су новац издвојили грађани Србије. Коментарисао је и иницијативу о споменику Милошевићу.

"Та иницијатива је поднета да би изазвала саблазан у јавности, ником није споран споменик Ђинђићу, већини је споран споменик Милошевићу. Огроман број људи не би физички дозволио да буде у Београду саграђен споменик Слободану Милошевићу", додаје Ђурић.

Гордана Чомић: Преживели смо и теже дане

Останак Демократске странке испод цензуса на изборима у Београду јесте дебакл, каже Чомић, али додаје да није први пут да чује, како каже, црне прогнозе о опстанку странке. Наводи да у странци треба да се запитају да и процене да ли имају енергије, снаге и воље да спроводе идеје.

 "То што ми сматрамо да власт прави катастрофалне потезе то је задатак више да се сабереш, обновиш и да устанеш и кренеш даље. Преживели смо и теже дане, данас је најтежи дан у историји и само од наше воље зависи да ли ће се то и десити. Било би добро и за Србију. Дебакл је отрежњење који може да буде почетак промене. Странке су као бића - оне се роде кад имате идеју која окупи људе, кад се странка испости од онога што везује људе онда се угаси. На нама је да проценимо од чега смо направљени", каже она.

Чомић објашњава да после оставке председника демократа Драгана Шутановца теку припремне изборне радње.

"За последњих шест година променили смо четири председника. То је начин да покажете да ли умете да будете промена коју хоћете да видите у друштву. Ја хоћу да видим странке о којима људи знају шта се дешава унутра. Процес избора ће бити везан за тему како у нашој обнови да докажемо људима да их више слушамо и радимо на прави начин", каже Гордана Чомић.

Бојан Пајић сматра да је ДС потребно време да се консолидује и додаје да због Ђинђића немају право да одустану од политичке борбе.

"Јако су тешки тренуци, верујем да унутар ДС има потенцијала, савести и свести, да ДС није само једна од странака, многе су настале и нестале, улога ДС је незаменљива и она мора постојати. У опозицији су људи који припадају ДС или су били подршка демократама", рекао је Пајтић.

Бивши председик каже да евентуално поново уједињење ДС-а не сме бити механичко припајање, јер оно и не би дало резултате.

"Из ДС је настало петнаестак странака, постоји политичка незрелост која је константно међу људума који су били релевантни, механичко спајање не би дало резултата. ДС да се концентрише на циљ да се у друштву успостави могућност смене власти, не говорим случајно да имамо несмењиву власт, ако сви схватимо да нам је циљ да будемо на челу широког покрета да се српско друштво промени", навео је Пајтић.

Пајтић: Само је једна листа опозиције могла угрозити власт СНС-а и пружити отпор

На питање зашто је подржао Драгана Ђиласа, Пајтић је рекао да је то учинио знатно пре него што су демократе одлучиле да на изборе изађу самостално.

"Само је једна листа могла да донесе победу. Могла се угрозити власт СНС, пружити отпор. Било је очигледно да ДС не може да пређе цензус ако изађе на начин на који је изашла. Не мислим да је крај ДС и важно је да будемо концентрисани. Да заједно са странкма сличне одговорности трчимо да победимо режим. Људи у ДС имају вишедеценијско искуство и сигуран сам да ће изнедрити добро руководство", додаје Пајтић и каже да нема амбиције да се бавим политиком, али да жели да ДС и опозицију подржи јавно.

Бојан Ђурић каже да је јако важно да ДС опстане и постане велика и кључна међу политичким странкама.

"Увек сам мислио да је подршка ДС увек већа ван саме странке него у њој, када се ово десило мени се чини да се појавило отрежњење или паника у једном делу друштва. Странка постоји 99 година и штета је бацити такву традицију. Данас може да направи нове парадигме и изађе из црно белог погледа на свет. Питање о ДС-у је питање за много шири круг људи него само за чланство, жути су свуда, нема их највише али их има доста.

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер