Početna strana > Hronika > Bojan Kostreš: Srbija će zbog Evrope morati da menja Ustav
Hronika

Bojan Kostreš: Srbija će zbog Evrope morati da menja Ustav

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 08. mart 2010.

Novi Sad - Srbija će morati da menja svoj ustav zbog procesa evropskih integracija, a referendum o tome trebalo bi organizovati paralelno s referendumom u kome bi se građani izjašnjavali o članstvu zemlje u EU, dakle u periodu 2011- 2014. Ustavnim promenama moraće biti rešena dalja decentralizacija Srbije, moraće da se obezbedi samostalnost sudske vlasti u odnosu na izvršnu i zakonodavnu, da se uspostavi primat međunarodnog u odnosu na domaće pravo i ukinu „blanko ostavke“. EU će imati razumevanja za tretman Kosova u preambuli Ustava - ističe u razgovoru za Danas Bojan Kostreš, zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine.

Da li će Srbija morati da menja Ustav zbog procesa evropskih integracija i do kada bi to moralo da se dogodi?

- Brzina promene Ustava je usko povezana s procesom evropskih integracija. Dakle, u momentu kada Srbija postane zemlja kandidat i kada bude došla u situaciju da odlučuje da li će biti članica Evropske unije ili ne, mislim da je tada pravi momenat da se odlučuje i o promeni Ustava i da se tada on uskladi sa standardima koji važe u EU. Mislim da bi taj referendum, do koga bi moralo doći, mogao biti organizovan paralelno s referendumom u kome bi se građani Srbije izjašnjavali o priključivanju Uniji. Kada će to biti tačno, u ovom momentu je teško definisati, ali sigurno u periodu između 2011. i 2013. ili 2014. godine.

Koje su to odredbe, osim omogućavanja regionalizacije i dalje decentralizacije vlasti, a koje će u Ustavu morati biti promenjene?

- Velik problem je uticaj zakonodavne i izvršne vlasti na sudsku, kao i primat domaćeg zakonodavstva nad međunarodnim. Venecijanska komisija Saveta Evrope dala je mišljenje o tome da je sudska vlast u Srbiji pod velikim uticajem politike i da na svaki način treba pronaći rešenje koje bi sudsku vlast odvojilo od zakonodavne i izvršne. Problem je i to što se u Ustavu Srbije, u članu 194, navodi da su samo potvrđeni međunarodni ugovori i opšteprihvaćena pravila međunarodnog prava deo pravnog poretka Republike Srbije, kao i da potvrđeni međunarodni ugovori ne smeju biti u suprotnosti sa Ustavom. To je u suprotnosti s praksom u EU, jer evropsko zakonodavstvo uvek ima primat nad zakonodavstvima zemalja članica. Takođe, neophodna je i promena skandalozne odredbe o vlasništvu nad mandatima.

Da li su to „blanko ostavke“?

- Sasvim je sigurno da, ukoliko želimo da budemo deo evropskog političkog sistema, moramo primenjivati sistem vrednosti koji važi u Evropi, a to je da su pojedinci vlasnici mandata i da oni donose odluke, a ne političke partije. To je sistemski veoma važno i to će u Srbiji morati da postane praksa pre ili kasnije. Sama ta odredba da su partije vlasnici mandata u ovom ustavu Srbije uneta je, koliko se sećam, na zahtev SRS iz njihove potrebe da kontrolišu svoje ljude. Ali to je praksa s kojom ćemo morati da završimo ukoliko želimo da postanemo deo ujedinjene Evrope.

Šta učiniti s preambulom o Kosovu?

- Mislim da ne treba uopšte postavljati taj tip izbora, ili Evropa ili Kosovo. Ne treba dolaziti u situaciju da pitanje Kosova na bilo koji način uspori ili onemogući evropske integracije. Ono što je po meni dobro jeste to da su državni vrh i ljudi koji se u državi bave spoljnom politikom - predsednik Republike, premijer i ministar inostranih poslova, uspeli da u prethodnom periodu jasno stave do znanja interes države Srbije za rešavanje pitanja Kosova, ali i da Srbija neće biti u prilici i da neće želeti da pravi bilo kakve probleme u regionu da bi se problem Kosova rešio prekovremeno ili na silu. Mislim da će kosovsko pitanje biti rešavano dugi niz godina, da će ući u jedan pravni tok koji će na kraju rezultirati rešenjem koje će biti prihvatljivo svima u regionu, uključujući i Srbiju. Treba pogledati slične situacije u Evropi i svetu, pa videti da se nijedan od takvih problema, a ima ih, nije rešavao preko noći. Njihovo rešavanje traje godinama, pa čak i decenijama, i ne očekujem da će pitanje Kosova biti drugačije rešavano. Da li će u preambuli Ustava o Kosovu pisati ovo ili ono, to sad zavisi od datog političkog momenta. Ali, koliko ja poznajem političke odnose u Srbiji, mislim da preambula s jedne strane neće biti u velikoj meri menjana, a s druge strane pretpostavljam da EU neće praviti problem Srbiji zbog toga.

(Danas)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner