петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Костреш: Питање Војводине ће бити или решено, или радикализовано
Хроника

Бојан Костреш: Питање Војводине ће бити или решено, или радикализовано

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. мај 2015.

НОВИ САД - Заменик председника Лиге социјалдемократа Војводине (ЛСВ) Бојан Костреш оценио је да питање Војводине може да бити "радикализовано" уколико не буде решавано, али да његова странка не жели такав сценарио.

"Војводина је данас питање, али ако се оно не решава 30 година, може да се радикализује и постаје проблем, што ми из ЛСВ сигурно не желимо", рекао је Костреш за данашњи новосадски Дневник.

Да се не би дошло у ту ситуацију, оценио је функционер ЛСВ-а, потребно је да сви имају много више слуха за војвођанску аутономију, која, по његовим речима, треба да се дефинише са једне стране на основу стечених права које покрајина има, а са друге на основу европских стандарда.

Костреш је оценио да је питање аутономије Војводине потпуно обесмишљено Уставом Србије из 2006. године, зато што покрајина нема готово ниједну изворну надлежност, осим што може да дефинише свој грб и заставу.

"Све остале надлежности мање-више се дефинишу законским решењима, што значи да свака нова скупштинска већина у републичком парламенту може да их повећа или смањује, што Војводину чини нестабилним политичким простором и она нема могућности да се развија", рекао је Костреш.

Подсетио је да ЛСВ сматра да Војводина мора да има законодавну, извршну и судску власт, изворне приходе и имовину гарантовану Уставом, али је додао да ће питање дефинисања аутономије те покрајине зависити од договора већине у Скупштини Србије и од гласања грађана на уставном референдуму.

Додао је да би земље попут Италије или Шпаније могле бити добар пример за војвођанску аутономију. "Та војвођанска аутономија 21. века треба у ствари да поново постане локомотива развоја и мост између Србије и Европе, а не да буде питање које прераста у проблем", навео је Костреш.

Према његовим речима, политичари и политичке елите у Београду, које се залажу за централизовану државу, морају да се запитају зашто је Србија дошла у позицију у којој је данас, односно како је могуће да су све чланице некадашње федерације напустиле заједницу са Србијом.

"Мора да постоји неки проблем у томе што нико неће да буде у заједници са Србијом. Тај проблем је централистички став и ниподоштавање разлика и недозвољавање да било ко може да има било шта друго што није у Београду", оценио је Костреш.

Он је одбацио критике на рачун оснивања Војвођанске академије наука, уметноси и културе (ВАНУК) и рекао да су приче о томе да је формирање те институције увод у сепаратизам "потпуно бесмислене".

"Пласирају се разноразне бесмислене тезе да такви примери не постоје нигде у Европи, а већ у суседној БиХ постоји Академија наука и уметности Републике Српске (РС). Националистима и централистима не смета академија РС, али им смета академија Војводине, зато што је академија РС један корак ка великосрпској хегемонији, где би се академије РС и САНУ могле ујединити у свесрпску академију. А када дођете у ситуацију да се формира војвођанска, која нема национални предзнак, онда то може да представља проблем", навео је функционер ЛСВ.

Костреш је оценио да управо такви политички ставови доводе до ситуације да Војводина "полако клизи из питања у проблем".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер