Početna strana > Hronika > Bojan Kostreš: Bez vraćanja imovine Pokrajini i lokalnim samoupravama nastavićemo da tavorimo
Hronika

Bojan Kostreš: Bez vraćanja imovine Pokrajini i lokalnim samoupravama nastavićemo da tavorimo

PDF Štampa El. pošta
sreda, 04. maj 2011.

Novi Sad - Radna grupa za izradu zakona koji se tiče imovine i prihoda AP Vojvodine trebalo bi da u toku naredne sedmice ima prvi sastanak, na kome će i praktično krenuti s radom.

Bojan Kostreš, predsednik radne grupe i zamenik predsednika Lige socijaldemokrata Vojvodine, objašnjava za Danas da je reč o zakonu o javnoj svojini Republike Srbije, u okviru kojeg će biti delovi posvećeni Pokrajini. Donošenje ovog zakona propisano je Akcionim planom za sticanje statusa kandidata za članstvo u EU do kraja 2011, dakle, jedan je od neophodnih uslova za uspeh kandidature za priključenje Uniji.

- Radna grupa se sastala prošle nedelje i preuzeli smo svu neophodnu dokumentaciju, odnosno nekoliko verzija zakona, koje su napravile prethodne radne grupe Vlade Srbije. Među njima je predlog zakona, koji je ušao u skupštinsku proceduru, a predala ga je stranka G17 plus, zatim su tu određena mišljenja Stalne konferencije gradova i opština, a uzeli smo i dokumente Vlade Vojvodine kojima je popisana sva pokretna i nepokretna imovina kojom trenutno Pokrajina raspolaže - precizira Kostreš.

Svi dokumenti su dati na razmatranje članovima radne grupe da bi na sledećem sastanku, na osnovu dokumenta koji je određen kao „nulti“, počeli da ugrađuju svoje primedbe, predloge i sugestije.

- Nakon toga ćemo početi da razrađujemo i usaglašavamo deo po deo, a na kraju ćemo ostaviti one elemente nacrta zakona oko kojih ne možemo da se složimo, pa ćemo probati da pronađemo rešenje - navodi Kostreš, čija LSV smatra da je Vojvodina izgubila svoju imovinu Miloševićevim pučem 1988. godine, odnosno spajanjem velikih preduzeća kao što su ŽTP Beograd, ŽTP Novi Sad i ŽTP Priština u konglomerat JP Železnice Srbije, dok su PTT Beograd, PTT Novi Sad i PTT Priština postali JP PTT saobraćaja Srbije. Isto se desilo s Naftagasom i Jugopetrolom. Do drugog gubitka je, smatraju ligaši, došlo sedam godina kasnije, kada je lokalnim samoupravama oduzeta imovina i data im „na korišćenje“.

Formiranje stručnog radnog tima za Vojvodinu dogovoreno je na martovskom sastanku premijera Srbije Mirka Cvetkovića i lidera LSV Nenada Čanka, održanom nedugo posle rekonstrukcije republičke vlade. U ime Skupštine Srbije u radnoj grupi su poslanici Zoran Kasalović iz SPS i Bojan Kostreš iz Lige, Vladu Srbije predstavljaju državni sekretar u Ministarstvu finansija Dušan Nikezić, savetnik premijera Milorad Bjelopetrović, direktor Republičke direkcije za imovinu Bratislav Pejković i pomoćnik direktora za zakonodavstvo u Vladi Srbije Dragiša Milić. Vlada Vojvodine je u grupu imenovala pokrajinskog sekretara za finansije Jovicu Đukića i direktora Uprave za zajedničke poslove pokrajinskih organa Marka Radosavljevića.

Kostreš kaže za Danas da je radnoj grupi dao rok do kraja maja da se naprave nacrti, i dodaje da je „u suštini optimista“. Na pitanje da li će nakon toga da potraje političko usaglašavanje ili će proces evropskih integracija diktirati brže međustranačke dogovore, ističe da su u tom smislu veoma važne dve stvari.

- Veoma mi je drago da su svi svesni činjenice da postoji velika neophodnost donošenja ovog zakona, ne samo zbog evropskih integracija Srbije, odnosno dobijanja statusa kandidata za ulazak u EU, već i zbog njenog razvoja. U suštini, bez vraćanja imovine Vojvodini, bez vraćanja imovine lokalnim samoupravama, a to je cilj ovog zakona, Srbija tavori i ne može da se razvija - zaključuje Kostreš.

Pokrajinska administracija popisala je sve što je Vlada Srbije, po zakonu iz 1995, dala Vojvodini na korišćenje, ali bez mogućnosti zaloga ili prodaje. Među nepokretnom i pokretnom imovinom, koja se našla u inventarskom dokumentu dostavljenom Republičkoj direkciji za imovinu, nalaze se zgrade pokrajinskih javnih preduzeća, stanovi, rezidencijalni objekti, zgrada Banovine i Skupštine Vojvodine, zatim bolnice i zdravstveni centri, domovi učenika i studenata, zgrade fakulteta, stotinak automobila, kompjuteri, mobilni telefoni, umetničke slike.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner