четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бојан Костреш: Без враћања имовине Покрајини и локалним самоуправама наставићемо да таворимо
Хроника

Бојан Костреш: Без враћања имовине Покрајини и локалним самоуправама наставићемо да таворимо

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. мај 2011.

Нови Сад - Радна група за израду закона који се тиче имовине и прихода АП Војводине требало би да у току наредне седмице има први састанак, на коме ће и практично кренути с радом.

Бојан Костреш, председник радне групе и заменик председника Лиге социјалдемократа Војводине, објашњава за Данас да је реч о закону о јавној својини Републике Србије, у оквиру којег ће бити делови посвећени Покрајини. Доношење овог закона прописано је Акционим планом за стицање статуса кандидата за чланство у ЕУ до краја 2011, дакле, један је од неопходних услова за успех кандидатуре за прикључење Унији.

- Радна група се састала прошле недеље и преузели смо сву неопходну документацију, односно неколико верзија закона, које су направиле претходне радне групе Владе Србије. Међу њима је предлог закона, који је ушао у скупштинску процедуру, а предала га је странка Г17 плус, затим су ту одређена мишљења Сталне конференције градова и општина, а узели смо и документе Владе Војводине којима је пописана сва покретна и непокретна имовина којом тренутно Покрајина располаже - прецизира Костреш.

Сви документи су дати на разматрање члановима радне групе да би на следећем састанку, на основу документа који је одређен као „нулти“, почели да уграђују своје примедбе, предлоге и сугестије.

- Након тога ћемо почети да разрађујемо и усаглашавамо део по део, а на крају ћемо оставити оне елементе нацрта закона око којих не можемо да се сложимо, па ћемо пробати да пронађемо решење - наводи Костреш, чија ЛСВ сматра да је Војводина изгубила своју имовину Милошевићевим пучем 1988. године, односно спајањем великих предузећа као што су ЖТП Београд, ЖТП Нови Сад и ЖТП Приштина у конгломерат ЈП Железнице Србије, док су ПТТ Београд, ПТТ Нови Сад и ПТТ Приштина постали ЈП ПТТ саобраћаја Србије. Исто се десило с Нафтагасом и Југопетролом. До другог губитка је, сматрају лигаши, дошло седам година касније, када је локалним самоуправама одузета имовина и дата им „на коришћење“.

Формирање стручног радног тима за Војводину договорено је на мартовском састанку премијера Србије Мирка Цветковића и лидера ЛСВ Ненада Чанка, одржаном недуго после реконструкције републичке владе. У име Скупштине Србије у радној групи су посланици Зоран Касаловић из СПС и Бојан Костреш из Лиге, Владу Србије представљају државни секретар у Министарству финансија Душан Никезић, саветник премијера Милорад Бјелопетровић, директор Републичке дирекције за имовину Братислав Пејковић и помоћник директора за законодавство у Влади Србије Драгиша Милић. Влада Војводине је у групу именовала покрајинског секретара за финансије Јовицу Ђукића и директора Управе за заједничке послове покрајинских органа Марка Радосављевића.

Костреш каже за Данас да је радној групи дао рок до краја маја да се направе нацрти, и додаје да је „у суштини оптимиста“. На питање да ли ће након тога да потраје политичко усаглашавање или ће процес европских интеграција диктирати брже међустраначке договоре, истиче да су у том смислу веома важне две ствари.

- Веома ми је драго да су сви свесни чињенице да постоји велика неопходност доношења овог закона, не само због европских интеграција Србије, односно добијања статуса кандидата за улазак у ЕУ, већ и због њеног развоја. У суштини, без враћања имовине Војводини, без враћања имовине локалним самоуправама, а то је циљ овог закона, Србија тавори и не може да се развија - закључује Костреш.

Покрајинска администрација пописала је све што је Влада Србије, по закону из 1995, дала Војводини на коришћење, али без могућности залога или продаје. Међу непокретном и покретном имовином, која се нашла у инвентарском документу достављеном Републичкој дирекцији за имовину, налазе се зграде покрајинских јавних предузећа, станови, резиденцијални објекти, зграда Бановине и Скупштине Војводине, затим болнице и здравствени центри, домови ученика и студената, зграде факултета, стотинак аутомобила, компјутери, мобилни телефони, уметничке слике.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер