Početna strana > Hronika > Bodo Veber: Ideja o razmeni teritorija je suluda i od nje nema ništa, jer je Nemačka protiv; Boško Jakšić: Bilo kakvom varijantom razgraničenja Srbi južno od Ibra ostaju prepušteni sebi
Hronika

Bodo Veber: Ideja o razmeni teritorija je suluda i od nje nema ništa, jer je Nemačka protiv; Boško Jakšić: Bilo kakvom varijantom razgraničenja Srbi južno od Ibra ostaju prepušteni sebi

PDF Štampa El. pošta
petak, 10. avgust 2018.

Osvrćući se na otvoreno priznanje srpskog predsednika Aleksandra Vučića da se zalaže za razgraničenje sa kosovskim Albancima, sagovornici Radija Slobodna Evropa (RSE) ocenjuju da takva solucija neće proći ni u Briselu, ni među vodećim članicama Evropske unije (EU) i da bi ona zaustavila evrointegraciju Srbije.

„Cela priča o razgraničenju za koje se Vučić zalaže nije nova. Predsednik Srbije se u razgovorima iza zatvorenih vrata sa zvaničnicima najuticajnijih zapadnih zemalja za nju bori već godinu dana. Ali, od te sulude ideje, uprkos popuštanju Vašingtona, nema ništa. Ona je osuđena na propast, jer je Nemačka protiv podele i razgraničenja, pa bi zaustavila put Srbije u EU ako bi Beograd nastavio da radi na takvom planu, kaže za RSE Bodo Veber“, viši saradnik Saveta za politiku demokratizacije iz Berlina.

„Nemačka pozicija je čvrsta i uistinu nema smisla priča o podeli, podele neće biti. Nemačka čitav dijalog Beograda s Prištinom zasniva na perspektivi članstva Srbije u EU, kojeg nema bez Nemačke. Prema tome, cela ta ideja je već od početka bila suluda i ostaje suluda“, kategorično tvrdi Veber.

Ni promena pozicije Vašingtona neće ništa promeniti

Upitan šta znači stav Stejt departmenta i američkih ambasada u Prištini i Beogradu da dve strane treba da predlože rešenje i da budu kreativne i fleksibilne, Bodo Veber kaže da je očigledno da je došlo do popuštanja prvobitne američke pozicije, iako nije jasno sa kog nivoa te poslednje poruke dolaze, ali da to neće ništa promeniti u nemačkoj poziciji.

„Nije objašnjeno šta ona znači, odakle je došla, je li došla iz Stejt departmenta ili sa nekog višeg nivoa, ali očigledno je tu došlo u zadnjih mesec-dva do nekakvog slabljenja prethodne pozicije. To, međutim, ovde ništa ne menja jer se nemačka pozicija neće menjati, prema tome – celo to, sad već jednogodišnje, lobiranje Beograda za nekakve varijante podele, razmene teritorija, jednostavno neće piti vodu, jer Nemačka to neće podržati, pa samim tim nema ni ulaska Srbije u Evropsku uniju. Dakle, time je ta priča osuđena na propast. Čak i promenama pozicije Vašingtona tu se ništa ne menja", zaključuje nemački ekspert za Zapadni Balkan, Bodo Veber.

Boško Jakšić: Šta će biti sa Srbima južno od Ibra?

„Veliki problem je u tome što se ne zna tačno šta pod razgraničenjem podrazumeva“, komentariše politički komentator Boško Jakšić izjavu predsednika Srbije da se zalaže za razgraničenje sa kosovskim Albancima.

„Takvo rešenje ne daje stabilnost na dugi rok“, kaže Jakšić za RSE, podsećajući da je srpski šef diplomatije pre godinu dana lansirao ideju podele Kosova i razgraničenja, što je zapravo bio Vučićev probni balon, da bi Vučić sada i sam rekao da mu je to najomiljenije rešenje.

Jakšić ne veruje da bi se takvim rešenjem išta dobilo.

„To je pokušaj pravljenja etnički čistih teritorija, dakle, juga Srbije koji bi bio potpuno srpski i Kosova, koje bi trebalo da bude etnički čisto albansko. Međutim, šta će biti sa Srbima južno od Ibra? Oni ostaju bilo kakvom varijantom razgraničenja, podele ili korekcije granica prepušteni sebi“, ukazuje Jakšić.

Samo još fali zid koji deli Izraelce i Palestince

Nekoliko dana pre nego što je rekao da se zalaže za razgraničenje, Vučić je na konferenciji za novinare poručio onima koji neće etničku granicu sa kosovskim Albancima, da se spreme da za 40 godina brane Vranje.

Znači li ovo da predsednik Srbije pod razgraničenjem podrazumeva razmenu juga Srbije, odnosno, Preševske doline, za sever Kosova?

Bošku Jakšiću takva pretpostavka izgleda logično.

„To bi bila ta razmena teritorija na neki način i onda samo fali još zid koji deli Izraelce i Palestince. Ne vidim u tome neko dugoročno rešenje“, koji upozorava da bi takvo rešenje donelo i preseljavanje stanovništva.

Jakšić ocenjuje i da bi takvo rešenje bilo put kolizije sa Zapadom.

„I sa Evropskom unijom, i sa Amerikancima, a rekao bih i sa nekom zdravom političkom logikom jer nije teško pretpostaviti šta ta vrsta podela i razmena teritorija može da izazove u ovom regionu. Možda je simptomatično što je Dačić bio taj ko je promovisao ovu ideju jer ona može da odgovara samo Rusima, jer je to neka vrsta rešenja koje sankcioniše Krim i Osetiju i Abhaziju“, ocenjuje Boško Jakšić.

(Radio Slobodna Evropa)

Videti još:

Aleksandar Vučić: Zalažem se za razgraničenje sa Albancima na Kosovu i Metohiji. To je moja politika

Ivica Dačić: Podržavam zalaganje Vučića za razgraničenje - ja se za to zalažem već desetak godina

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner