Хроника

Бодо Вебер: Идеја о размени територија је сулуда и од ње нема ништа, јер је Немачка против; Бошко Јакшић: Било каквом варијантом разграничења Срби јужно од Ибра остају препуштени себи

Штампа
петак, 10. август 2018.

Осврћући се на отворено признање српског председника Александра Вучића да се залаже за разграничење са косовским Албанцима, саговорници Радија Слободна Европа (РСЕ) оцењују да таква солуција неће проћи ни у Бриселу, ни међу водећим чланицама Европске уније (ЕУ) и да би она зауставила евроинтеграцију Србије.

„Цела прича о разграничењу за које се Вучић залаже није нова. Председник Србије се у разговорима иза затворених врата са званичницима најутицајнијих западних земаља за њу бори већ годину дана. Али, од те сулуде идеје, упркос попуштању Вашингтона, нема ништа. Она је осуђена на пропаст, јер је Немачка против поделе и разграничења, па би зауставила пут Србије у ЕУ ако би Београд наставио да ради на таквом плану, каже за РСЕ Бодо Вебер“, виши сарадник Савета за политику демократизације из Берлина.

„Немачка позиција је чврста и уистину нема смисла прича о подели, поделе неће бити. Немачка читав дијалог Београда с Приштином заснива на перспективи чланства Србије у ЕУ, којег нема без Немачке. Према томе, цела та идеја је већ од почетка била сулуда и остаје сулуда“, категорично тврди Вебер.

Ни промена позиције Вашингтона неће ништа променити

Упитан шта значи став Стејт департмента и америчких амбасада у Приштини и Београду да две стране треба да предложе решење и да буду креативне и флексибилне, Бодо Вебер каже да је очигледно да је дошло до попуштања првобитне америчке позиције, иако није јасно са ког нивоа те последње поруке долазе, али да то неће ништа променити у немачкој позицији.

„Није објашњено шта она значи, одакле је дошла, је ли дошла из Стејт департмента или са неког вишег нивоа, али очигледно је ту дошло у задњих месец-два до некаквог слабљења претходне позиције. То, међутим, овде ништа не мења јер се немачка позиција неће мењати, према томе – цело то, сад већ једногодишње, лобирање Београда за некакве варијанте поделе, размене територија, једноставно неће пити воду, јер Немачка то неће подржати, па самим тим нема ни уласка Србије у Европску унију. Дакле, тиме је та прича осуђена на пропаст. Чак и променама позиције Вашингтона ту се ништа не мења", закључује немачки експерт за Западни Балкан, Бодо Вебер.

Бошко Јакшић: Шта ће бити са Србима јужно од Ибра?

„Велики проблем је у томе што се не зна тачно шта под разграничењем подразумева“, коментарише политички коментатор Бошко Јакшић изјаву председника Србије да се залаже за разграничење са косовским Албанцима.

„Такво решење не даје стабилност на дуги рок“, каже Јакшић за РСЕ, подсећајући да је српски шеф дипломатије пре годину дана лансирао идеју поделе Косова и разграничења, што је заправо био Вучићев пробни балон, да би Вучић сада и сам рекао да му је то најомиљеније решење.

Јакшић не верује да би се таквим решењем ишта добило.

„То је покушај прављења етнички чистих територија, дакле, југа Србије који би био потпуно српски и Косова, које би требало да буде етнички чисто албанско. Међутим, шта ће бити са Србима јужно од Ибра? Они остају било каквом варијантом разграничења, поделе или корекције граница препуштени себи“, указује Јакшић.

Само још фали зид који дели Израелце и Палестинце

Неколико дана пре него што је рекао да се залаже за разграничење, Вучић је на конференцији за новинаре поручио онима који неће етничку границу са косовским Албанцима, да се спреме да за 40 година бране Врање.

Значи ли ово да председник Србије под разграничењем подразумева размену југа Србије, односно, Прешевске долине, за север Косова?

Бошку Јакшићу таква претпоставка изгледа логично.

„То би била та размена територија на неки начин и онда само фали још зид који дели Израелце и Палестинце. Не видим у томе неко дугорочно решење“, који упозорава да би такво решење донело и пресељавање становништва.

Јакшић оцењује и да би такво решење било пут колизије са Западом.

„И са Европском унијом, и са Американцима, а рекао бих и са неком здравом политичком логиком јер није тешко претпоставити шта та врста подела и размена територија може да изазове у овом региону. Можда је симптоматично што је Дачић био тај ко је промовисао ову идеју јер она може да одговара само Русима, јер је то нека врста решења које санкционише Крим и Осетију и Абхазију“, оцењује Бошко Јакшић.

(Радио Слободна Европа)

Видети још:

Александар Вучић: Залажем се за разграничење са Албанцима на Косову и Метохији. То је моја политика

Ивица Дачић: Подржавам залагање Вучића за разграничење - ја се за то залажем већ десетак година

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]