уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бобан Стојановић: Сигуран сам да ће споразум око изборних услова бити постигнут
Хроника

Бобан Стојановић: Сигуран сам да ће споразум око изборних услова бити постигнут

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. септембар 2021.

Политиколог Бобан Стојановић изјавио је да не мисли да ће данашњи састанак власти и опозиције, уз посредовање европарламентараца бити и последњи, како је раније најављивано. Ипак, он сматра да ће споразум бити постигнут, пошто је и власти потребна опозиција на изборима и у парламенту и да је "сада само питање надгорњавања" шта ће од стране власти бити прихваћено".

Стојановић је за Н1, поводом рунде дијалога која је у току, рекао да је прво његово очекивање да она не буде и последња, пошто у овом тренутку не делује да ће било шта да се реши и „да смо много даље од оног што смо очекивали, када су дефинисани рокови, да ћемо бити у септембру“.

Он истиче да ни данас ни сутра у разговорима неће учествовати председник Србије и СНС Александар Вучић, те да је тешко без њега замислити да може било шта да се реши.

Поводом чињенице да се Вучић јутрос састао са европарламентарцима на Андрићевом венцу, Стојановић каже:

„Видећемо шта је јутрос договорено, не зато што је Вучић председник републике, већ највеће странке која је укинула демократију у Србији и натерала странце да се и током лета баве унутрашње политичком ситуацијом у Србији“.

Сви захтеви опозиције могу да стану само у једну реч – да се поштују закони Републике Србије

Поводом изјаве Дачића да су очекивања да може да се разговара само ако стигну реални предлози, Стојановић каже да сви захтеви опозиције могу да стану само у једну реч – да се поштују закони Републике Србије.

„Ако поштују законе, морали би да прихвате све“, рекао је политиколог и додао да се то и констатује у папиру који је стигао из ЕУ.

Поводом чињенице да је први захтев опозиције био да се изборна правила успоставе шест месеци пре избора, каже да би то онда био 3 новембар, будући да је готово извесно да ће избори бити 3. априла.

Оцењује и да до 3. новембра који је крајњи рок „има још простора да се ту нешто деси“ и споразум буде постигнут.

„Верујем да ћемо ући у спиралу где ће се захтевати нови састанци и усаглашавања, а не заборавимо ни онај други паралелни дијалог (без учешћа европосланика)“, рекао је Стојановић.

Поводом документа о изборним условима који је стигао из ЕП каже да њега свака опозициона странка може да потпише и каже – то је то, сјајно сте детектовали стање, све је ту. „Међутим, сада мора да се иде корак даље, да видимо како ћете ви као европски посланици гарантовати да ће се то што пише у папиру имплементирати“.

Каже и да овај папир предвиђа да се формира једно заједничко тело које ће надгледати изборе, за које се надзире да ће постојати, али да је важно споменути и то да је опозиција одустала од тога да нестраначке личности и стручњаци треба да обезбеде слободне изборе. „Предложени механизми су политичка тела где ће седети власт и опозиција – суштина је да се политичари међусобно контролишу“, рекао је Стојановић. Он је нагласио да једино можда недостаје конкретно учешће европарламентараца или неког из неког од директората ЕУ, као и да недостају можда механизми одлучивања у том телу.

„Сигуран сам да ће се у коначници споразум постићи“, рекао је Стојановић.

На питање који минимум испуњених услова види да ће опозиција прихвати, каже да без озбиљне измене у медијској политици и ограничавање рада пропагандних телевизија СНС-а, и осигуравање да свака особа у земљи може да гласа како жели, а не да јој се прети, представља по њему минимум испод ког се не може ићи.

Упитан да ли Билчик и Тања Фајон имају довољно ауторитета да се изборе за те услове и да како би могли да утичу на Александра Вучића, он каже да „често многи говоре да су четири особе које посредују нижеразредни службеници“, али да је искуство из Македоније показало да они могу то да учине.

Ако ЕУ жели, може да посредницима да легитимитет и мандат да овде носе и штап и шаргарепу, али да носе и бич

„Само је питање да ли ће им ЕК дати пун мандат – и штаб и шаргарепу“, рекао је Стојановић и додао да би европарламнетарци могли на пример Вучићу да запрете сузбијењем чланства Србије у ЕУ, као и некаквим санкцијама. „Али да имају механизме, показало се у Македоније, не бих занемарио ову четворку“, каже Стојановић.

„Ако ЕУ жели, може да им да легитимитет и мандат да овде носе и штап и шаргарепу, али да носе и бич“, наглашава политиколог.

Истиче и да недостаје претња опозиције која би рекла – избори ће бити слободни и поштени или ћемо да стопирамо изборе, нећемо дозволити да се одрже, али да је питање да ли опозиција има капацитете да тиме прети.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер