петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Боб Ејрс: САД су шпијунирањем страних делегација у УН „прешле црту“
Хроника

Боб Ејрс: САД су шпијунирањем страних делегација у УН „прешле црту“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. децембар 2010.

Владе широм света почеле су да анализирају садржај великог броја поверљивих порука упућених у Вашингтон из америчких амбасада у свету – порука које су процуриле у јавност преко веб сајта Викиликс. Сједињене Државе најављују да ће одговорни за одавање података Викиликсу – одговарати пред судом.

Викиликс - дипломатска "главобоља" за САД

У Лондону и престоницама широм света, новински наслови задали су дипломатску главобољу Сједињеним Државама и њиховим савезницима. Неколико дневника објавило је први део од више од 250 хиљада тајних порука, које су упућиване у Вашингтон из америчких амбасада у свету.

Неке од наводних порука су само „обрукале“ дипломате, док би друге могле да нанесу штету дипломатским односима, каже Боб Ејрс, безбедносни аналитичар и бивши амерички обавештајац.

„Много тога нам је већ познато. Приче о постојању корупције у Авганистану, или покушају САД да се ‘ратосиљају’ затвореника из Гвантанама тако што ће их предати страним земљама – то нису новости. Али ако то ставимо у страну, постоји неколико ствари од великог интереса које бисмо вероватно желели подробније да истражимо.“

Међу таквим открићима, каже Ејрс, јесте тврдња да је државна секретарка Хилари Клинтон наредила америчким дипломатама да шпијунирају стране делегације у Уједињеним нацијама.

„То је строго забрањено и Сједињене Државе су прекорачиле црту“, истиче Ејрс.

Хилари Клинтон је у понедељак коментарисала Викиликсово објављивање тајних докумената:

„САД дубоко жале због откривања информација које би требало да су поверљиве, укључујући приватне разговоре колега, или личне опаске и коментаре дипломатског особља. Желим да нагласим да се наша званична спољна политика не одређује путем тих порука, већ овде, у Вашингтону.“

Многи од светских лидера чија се имена спомињу у откривеним депешама окупили су се на евро-афричком самиту у либијској престоници Триполију. Ту је италијански премијер Силвио Берлускони за кога се наводи да је описан као „ћудљив, сујетан и неефикасан политичар“. За либијског лидера ,Моамера Гадафија наводно је речено да га увек прати „украјинска болничарка са бујним облинама“. Но, забринутост изазивају поруке мање личне природе, које би могле да нанесу већу штету.

Тајни телеграми америчких дипломата поред осталог, откривају да се већина од две стотине америчких тактичких нуклеарних оружја у Европи, налази у Белгији, Холандији, Немачкој и Турској.

Портпаролка НАТО-а Оана Лунгеску, изјавила је за Глас Америке да је објављивање свих тајних информација, дипломатских или војних, "незаконито, неодговорно и опасно".

Она није хтела да каже нешто више, објаснивши да је политика НАТО-а да не коментарише тајне информације. У једном од телеграма објављеним на Викиликсу, наводи се, на пример, да је авганистански председник Хамид Карзаи ослобађао неке затворенике без суђења - јер су имали моћне везе. Америчка амбасада у Кабулу је дипломатском поштом известила Вашингтон да су Карзаи и његов државни тужилац ослобађали опасне затворенике и особе осумњичене за трговину дрогом, без извођења пред суд.

Викиликс је такође објавио да је неколико арапских земаља вршило притисак на САД да нападну Иран, како би се спречило да се домогне нуклеарног оружја. У другим депешама се наговештава да је америчка војска вршила ваздушне ударе на мете Ал-Каиде у Јемену, чија је влада претходно уверавала свој народ да те нападе врши искључиво јеменска војска.

Кристофер Мејер, бивши британски амбасадор у САД, каже:

„Мислим да је нанета штета, али за сада је то непријатност за Американце, непријатност за неке лидере и неке земље. Међутим, да видимо шта ће се дешавати у наредних неколико дана, јер ће Викиликс објавити још ствари…“

Дневник Гардијан најавио је објављивање нових порука у уторак, међу којима су потенцијално непријатни коментари на рачун британског премијера Дејвида Камерона.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер