субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блумберг: Компанија Мета, у чијем су власништву Фејсбук и Инстаграм, добила рекордну казну од 1,2 милијарде евра због повреде европских регулатива о приватности и заштити података. Подаци нису били "заштићени од знатижеље служби САД"
Хроника

Блумберг: Компанија Мета, у чијем су власништву Фејсбук и Инстаграм, добила рекордну казну од 1,2 милијарде евра због повреде европских регулатива о приватности и заштити података. Подаци нису били "заштићени од знатижеље служби САД"

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 22. мај 2023.

 Компанија Мета, у чијем су власништву "Фејсбук" и "Инстаграм", добила је рекордну казну у висини од 1,2 милијарде евра због повреде европских регулатива које се тичу приватности и заштите података, наводећи да лични подаци европских корисника нису били "заштићени од знатижељних очију америчких служби".

Према одлуци Ирске комисије за заштиту података, континуирани пренос података у САД који је спроводила "Мета" није узео у обзир "ризике по основна права и слободе" људи чији су подаци пренесени преко Атлантика, преноси "Блумберг".

"Мети" је такође одређено да за максимално пет месеци мора да "обустави сваки будући пренос личних података у САД" и да за шест месеци мора да заустави "незакониту обраду, укључујући и складиштење, пренетих европских личних података у САД".

Из Мете су у саопштењу навели да ће се жалити на пресуду, укључујући и "неоправдану и непотребну новчану казну", и тражити одлагање, пренео је "Ројтерс".

Европски суд правде је у јулу 2020. пресудио да стандард за пренос података између ЕУ и САД не штити приватност европских грађана на адекватан начин.

Највиши правни орган ЕУ је ограничио начин на који америчке фирме могу да шаљу податке о европским корисницима у САД након што је утврђено да европски грађани, укључујући и грађане Србије, немају ефикасан начин да се одбране од надзора америчке владе, те да безбедносне агенције САД у било ком тренутку могу да затраже од, на пример, "Фејсбука" и "Гугла" да предају податке европских корисника.

"Мета" је након овога објавила да ће у потпуности повући "Инстаграм" и "Фејсбук" из Европе ако више не буде у могућности да дели податке о европским корисницима.

Из "Мете" су тада додали да те одлуке ЕУ онемогућују пословање "Инстаграма" и "Фејсбука" у Европи и да ће оне негативно утицати на њихове резултате.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер