петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Због изградње стамбено-пословног комплекса у Новом Београду планира се рушење 500 породичних кућа и радионица
Хроника

Блиц: Због изградње стамбено-пословног комплекса у Новом Београду планира се рушење 500 породичних кућа и радионица

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јун 2016.

 Прекопута Београда на води, у новобеоградском Блоку 18 требало би да никне стамбено-пословни комплекс због којег ће бити порушено насеље са скоро 500 породичних кућа и радионица.

Локација поред Саве између Старог савског моста и Газеле, па горе све до Улице Милентија Поповића, Сава центра, Генексових апартмана и зграде “Рада”, једна је од најатрактивнијих у престоници. Простор од 46,8 хектара поред Саве, од раније је предвиђен као туристичка атракција, а избор победничког решења на тек завршеном архитектонско-урбанистичком конкурсу јасан је знак да би ускоро са речи могло да се пређе на дела.

На том делу, у породичним кућама у близини Старог сајмишта већ пола века живи неколико стотина породица. Велики број њих одрастао је баш ту, док су они старији дошли у време Тита и сазидали своје мало царство. Сада је, међутим, рушење њихових успомена извесно, а ни они како сами кажу, нису превише изненађени.

- Муж и ја смо дошли овде у време Тита. Заједно смо сазидали кућићу од 40 квадрата. Међутим, никада нисмо могли да је легализујемо, рекли су да не можемо. Можда зато што је одувек био план да се овај крај руши. Неће нас ваљда само избацити на улицу - пита се Мирјана Јевтовић.

Њен комшија Раде Вуковић сличног је мишљења, али у мало бољој позицији од ње. Он има легализовано 30 квадрата куће и откупљено земљиште на 90 година.

- Овде сам већ скоро пет деценија, практично од рођења. Моји родитељи купили су малу трошну кућицу, а временом смо сазидали дом од 100 квадрата. Папире за легализацију смо предали, али она никада није одобрена. Ма од када смо се доселили, причало се да ће доћи и све порушити. Немоћни смо да то зауставимо, али се надамо да ће нам дати нешто. Барем за оних легализованих 30 квадрата, да имам где да сместим синове - нада се Вуковић.

Недалеко од његовог дома већ 21 годину постоји штампарија.

- Само нека нам обезбеде место где можемо пребацити машине и наставити посао, па нека руше. Ми се најмање питамо, држава ту одлучује, али шта ће бити са људима? Где ће комшије живети? Где ће људи радити? Ова штампарија храни девет породица. Само да не дођу и преко ноћи све поруше - у страху је власник.

Како каже, легализовано је само 74 квадрата штампарије.

- Легализована је без пројекта, док је земљиште откупљено на 99 година - објашњава он.

Поред штампарије и многобројних породичних кућа, на овом делу Саве постоји још неколико приватних фирми, продавница, вулканизера који би по урбанистичком плану требало бити порушени.

ПЛАНИРАН И НОВИ ПЕШАЧКИ МОСТ

Пројекат уређења Блока 18 предвиђа и изградњу новог пешачког моста који ће спајати леву и десну обалу Саве. Излазио би у продужетку Булевара Зорана Ђинђића на једној, односно код будуће Куле Београд на другој страни.

ОПЕРА, ГАЛЕРИЈА И ЧЕТИРИ КУЛЕ

Према усвојеном пројекту на простору Блока 18 налазиће се трг са зградом Опере, Национална галерија, шеталиште уређено по угледу на Савску променаду, четири куле висине до 100 метара...

ПОПИСИВАНИ ОБЈЕКТИ

Дирекција за грађевинско земљиште и изградњу Београда је средином маја најавила евидентирање непокретности у улицама Земунски пут и Бродарска. Радна група је добила задатак да утврди статус постојећих објеката и правни основ њиховог коришћења. Корисницима су издавана обавештења о правима и обавезама у поступку расељавања.

СТАНОВИ, ВРТИЋИ, ШКОЛА, ХОТЕЛ...

Према победничком идејном решењу, које је Град наградио са 1,2 милиона динара, планирана је изградња 4.200 станова, дом здравља, вртић, основна школа, хотели, угоститељски објекти,

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер