петак, 23. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Због градње мале хидроелектране, кристално чиста речица Бревина, квалитета воде прве класе и део резервата природе - завршиће у цевима и са избетонираним коритом
Хроника

Блиц: Због градње мале хидроелектране, кристално чиста речица Бревина, квалитета воде прве класе и део резервата природе - завршиће у цевима и са избетонираним коритом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. март 2019.

Кристално чисту горску лепотицу Бревину, притоку Студенице, нећемо више моћи да гледамо онакву каква је одувек била јер је због мале хидроелектране “пакују” у цеви. Инвеститор “Бревина” д.о.о. из Краљева пре годину дана добио одобрење Министарства грађевинарства да почне изградњу.

Бетонирање корита речице

И не само да је грађевинци који граде МХЕ преусмеравају у цеви, но и буквално бетонирају њено корито. Инвеститор је “Бревина” д.о.о. из Краљева, који је пре годину дана добио одобрење Министарства грађевинарства да почне изградњу. Иначе, фирма “Бревина” постала је привремени повлашћени произвођач електричне енергије такође у марту прошле године, а дозволу је издало Министарство рударства и енергетике.

– Поучени тужним призорима са осталих река у сливу Ибра, бојимо се да је идилични предео око Бревине, на само пар километара од манастира Студеница, у опасности да се промени заувек и претвори у јалови камењар на месту речног корита. Квалитет воде на овој реци је прве класе, а градња хидроелектране на њој прети и популацији поточне пастрмке, ракова и целокупној биосфери, као и изворима у њеној близини – кажу за Блиц из Удружења “Сачувајмо планинске реке Краљева”.

Речица Бревина преграђена је земљано-каменом баријером узводно од водозахватне грађевине у дужини од око 40 метара. Кроз путни пропуст уведена је у обичан земљани канал, док је природно корито остало потпуно суво. На траси цевовода обављено је насипање пута тако да је ширина корита редукована.

– Водозахватна грађевина се налази у III степену заштите где је градња дозвољена, али се поставља питање целисходности градње МХЕ у резервату. Када смо обишли радове изненадили смо се – радници су постављали бетонску коцку усред речног корита, из кога су воду скренули сасвим преко пута. Никога од надзорних органа нисмо затекли како би нам појаснили зашто то раде – кажу из овог Удружења.

Ратко Ристић, декан Шумарског факултета у Београду, у извештају за пројекат „Смернице за одрживо планирање и управљање сливним подручјима малих хидроелектрана у заштићеним природним добрима” наводи да градилиште МХЕ „Бревина“ представља типичан пример нарушавања концепта заштите природе.

Чему заштита?

Из Удружења “Сачувајмо планинске реке Краљева” кажу за Блиц да им није јасно чему уопште служи заштита природног богатства јер је парк Голија уредбом Владе Србије стављен под заштиту, и то због “многобројних водених објеката и појава у виду извора планинских водотока и тресавских језера”. 

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер