уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Зашто је Путин донео одлуку да ослободи новинара Голунова
Хроника

Блиц: Зашто је Путин донео одлуку да ослободи новинара Голунова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. јун 2019.

 Руски председник Владимир Путин на власти је скоро две деценије, али још увек има способност да изненади: протекле недеље он је неочекивано показао да Кремљ, у ретким приликама, зна да "повуче ручну".

Руске власти су у уторак одбациле кривични поступак против врхунског истраживачког новинара познатог по писању о корупцији званичника у Москви. Новинар Иван Голунов ухапшен је због покушаја дистрибуције дроге, иако су он и његове колеге инсистирали на томе да је полиција подметнула доказе.

Голунов је ухапшен у 6. јуна док је ишао на састанак са једним од својих извора у центар Москве, а у његовом ранцу пронађено је четири грама мефедрона, док је накнадним претресом његовог стана пронађено пет грама кокаина, саопштили су тада и полиција и летонски портал Медуза за који Голунов ради. Адвокат Голунова рекао је да верује да је полиција ставила дрогу у ранац новинара како би га оптужила, као и да је том приликом физички претучен.

Испоставило се да су оптужбе потпуно измишљене. Полицајци који су ухапсили Голунова су суспендовани, а Путин је у четвртак сменио два највиша званичника министарства унутрашњих послова - шефа унутрашњих послова у западном округу Русије, Андреја Пучкова, и шефа московске дирекције за контролу дрога при Министарству унутрашњих послова, Јурија Девјаткина.

То је био неочекивани преокрет након излива солидарности руског цивилног друштва. Новинари су стали на Голунову страну, три водец́е новине објавиле су у понедељак идентичне насловне стране са слоганом "Ми смо Иван Голунов". И активисти су организовали марш у знак подршке Голунову.

Али, Путинова власт никада није била озбиљно угрожена.

За почетак, стигао је одговор на марш у среду. Организатори су се надали да ц́е протести добити на замаху, јер је на хиљаде људи показало интерес за демонстрације претходних дана. Али, неочекивана одлука да Голунов буде пуштен из куц́ног притвора јасно је умањила интересовање. Дискусија о томе да ли би требало да се настави са протестима изазвала је интерне препирке међу вец́ разводњеном опозицијом у Русији.

И власт се брзо и снажно покренула како би угушила демонстрације које су настављене у среду. Када су се демонстранти појавили на станици метроа Чистје Пруди у центру Москве, наређено им је од стране полиције да се разиђу. Док су се кретали у правцу улице Петровке 38, пресрели су их кордони полиције који су ефикасно разбили марш, са малим јединицама интервентне полиције који су хватали поједине демонстранте и закључавали их у полицијске аутобусе.

Демонстранти су узвикивали: "Срамота! Срамота!", али све је било готово за неколико сати.

Међутим, док је протест у Москви био далеко мањи од таласа демонстрација виђених у Хонг Конгу, догађаји ове седмице и даље су били необичан израз незадовољства Путином.

Гласови из Москве

Оно што је, чини се, мобилисало неке да учествују у протестима није било нужно због Путина, вец́ је то било огорчење на локалну полицију, којој Руси не верују због корупције и произвољног хапшења.

- Оно што се дешава у овој земљи је потпуно погрешно, када се дрога подмеће особи која их не користи. Полицајци се обично тако понашају - изјавио је ЦНН-у један младиц́ из града на Волги који је био у посети Москви.

Али његова критика се не односи на Путина.

- Што се тиче Путина, не могу да кажем да је он лош "владар" или нешто слично. Колико ми знамо, он је прилично добар човек. Мислим да би требало да се позабави овом ситуацијом и да сазна зашто је полиција дошла до те тачке да подмеће дрогу људима који их не користе, док не успевају да ухвате оне који их продају.

Беспомоћни против полиције

Како пише "Политико", није сваки Рус спреман да се бори против Путиновог режима. Али, буквално, сваки се осец́а беспомоц́ним против полиције и обавештајних служби, знајуц́и како могу искористити трик са подметањем дроге особи како би изгубила посао или јој уништили живот у само неколико минута.

Године 2004. 40.000 људи је било у затворима у Русији по разним оптужбама за дроге. Данас је тај број порастао до 140.000, од ​​којих је 80% признало да поседује дрогу, често на приватним и неспорним расправама. Изненађујуц́е, чини се да оптужени увек поседује праву количину наркотика која би га квалификовала за кривично гоњење. Руске оптужбе за дрогу постале су полицијско средство за изнуду. Наводно поседовање дроге је сада начин на који званичници могу извуц́и мито, конфисковати нечији бизнис, присилити некога да емигрира или једноставно да ц́ути.

Случај Голунов је покренуо ширу дискусију о ревизији члана 228 Кривичног закона Руске Федерације, дела који покрива кривична дела у вези са дрогом.

Пишући на Твитеру, Јевгениј Роизман, бивши градоначелник Јекатеринбурга, рекао је да "мора бити ревидиран читав Кривични закон Руске Федерације, јер је то инструмент политичког прогона".

То је вец́а расправа којом Кремљ, највероватније, није спреман да се позабави.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер