петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: За куповину "Телеком Србије" има више заинтересованих инвестиционих фондова него телекомуникационих компанија
Хроника

Блиц: За куповину "Телеком Србије" има више заинтересованих инвестиционих фондова него телекомуникационих компанија

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. август 2015.

За куповину Телекома, поред компанија из Немачке, Аустрије и Русије, заинтересовано је и десетак инвестиционих фондова, од којих су четири америчка.

Рок за доставу необавезујућих понуда за куповину Телекома Србије истекао је данас и на списку заинтересованих је више инвестиционих фондова него телекомуникационих компанија, сазнаје „Блиц“.

За српски Телеком, према сазнањима „Блица“, заинтересован је „Дојче Телеком“, једна руска фирма, а како за сада ствари стоје, и мексички милијардер Карлос Слим, који Телеком Србије жели да купи преко „Телеком Аустрија“, чији је један од већинских власника постао прошле године.

Иако је „Блицу“ потврђено да је ова аустријска компанија предала необавезујућу понуду, њихово учешће у куповини Телекома могло би да буде проблематично. Према писању бечке штампе, због противљења осталих акционара, пре свега због недостатка новца, „Телеком Аустрија“ највероватније неће предати обавезујућу понуду. Уколико се то деси, једна од опција која се спомиње је да Слим, односно један од највећих телекомуникационих оператера у свету - мексички „Америка Мовил“ самостално уђе у трку за куповину српског оператера.

У овој фази продаје, Србија још није одредила колики ће удео државног власништва продавати ни по којој цени. Пре пет година процена је била да Телеком вреди 2,2 милијарде евра, тадашња влада је за пакет од 51 одсто компаније тражила минимум 1,4 милијарде евра, а једини понуђач, „Телеком Аустрије“, понудио је 1,1 милијарду евра.

Држава је понуду одбила и одустала од продаје. Како сада стоје ствари, цена би могла поново да буде проблем. Наиме, према нашим сазнањима, оно што је заједничко свима који су ушли у трку за куповину српског оператера јесте да размишљања о цени коју би понудили за Телеком нису ни близу 2,2 милијарде евра.

У огласу није наведена процена вредности компаније, већ рачуноводствена вредност капитала, и то уписан новчани капитал од 17,4 милијарде динара и уписани неновчани капитал од 82,5 милијарди динара.

Ковачевић: Губе тржишну трку

Економисти верују да Телеком треба продати или дати стручним менаџерима. „Телеком губи трку са тржиштем и у Србији, али и у БиХ и Црној Гори. Свуда има конкуренте. Наша држава нема новца да инвестира, а с друге стране имате конкуренцију која с тим нема проблем и то је перспектива у којој ће Телеком само губити“, сматра саветник за страна улагања Милан Ковачевић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер