петак, 13. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Власт има већину за Закон о информисању
Хроника

Блиц: Власт има већину за Закон о информисању

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2009.

Владајућа коалиција синоћ се, такорећи у минут до дванаест, договорила да ће сутра гласати за измене и допуне Закона о информисању, као и за све остале законе који ће се наћи на дневном реду. Извор “Блица” из владајуће коалиције није желео да прецизира да ли ће социјалисти подржати закон, али истиче да ће владајућа већина сигурно изгласати законе. Лидери ДС, Г17 и СПС требало би да потврде договор у току дана.

Међутим, усаглашавање ставова није ишло глатко. Лидер СПС Ивица Дачић поручио је председници парламента Славици Ђукић - Дејановић да је став партије да би гласање за Закон о информисању и осталих двадесетак закона требало да се одложи одложи за септембар, што је она и саопштила на јучерашњим консултацијама шефова посланичких група. Међутим, лидер Г17 плус Млађан Динкић је оценио да је недопустиво да се гласање одлаже јер се одлагањем не добија ништа сем утиска да пуца владајућа коалиција.

- Атмосфера после консултација је била напета јер је председница парламента објашњавала да је добила инструкције Дачића и Ружића који су отишли на Кипар на утакмицу Партизана да је најбоље да се гласање одложи – тврди наш извор који је присуствовао консултацијама.

Председница Скупштине Србије Славица Ђукић Дејановић изјавила је јуче да ће дан за гласање о законским предлозима, који су разматрани на једанаестој ванредној седници, бити у блиској будућности или након паузе која је планирана за август. Одлуку о томе, како је навела. донеће у договору са шефовима посланичких група и посланицима, а „на то ће утицаја имати и мишљење медија“.

Ђукић Дејановић је негирала да одлука о томе у ком дану ће посланици гласати зависи од тога да ли постоји потребна већина за усвајање Предлога за измену закона о јавном информисању, већ тврди да то зависи искључиво од њене процене да ли је квалитетнији рад тренутно или на ће бити на почетку јесењег окупљања. Посланици Скупштине Србије јуче су завршили расправу у појединостима о последња три од укупно 24 законска предлога који су на дневном реду седнице, која је почела 16. јула.

Ђукић-Дејановић је изјавила да је пракса до сада била да се или гласа непосредно дан-два иза седнице коју је завршена или се гласање споји са почетком нове седнице.

- У највећем делу августа план је да се посланици одморе и да се уради све технички на климатизацији што је потребно у Дому Народне скупштине - објаснила је Ђукић-Дејановић.

Шеф посланичке групе Демократске странке Србије Милош Алигрудић изјавио је да ни на консултацијама са председницом парламента није одређен дан за гласање о законима који су били на дневном реду данас завршене ванредне седнице.

Алигрудић је оценио да дан за гласање није још одређен вероватно зато што не постоји већина за изгласавање измена и допуна Закона о јавном информисању. О томе када ће бити дан за гласање он је добио одговор у загонеткама.

На питање да ли посланици ДСС до краја августа треба да седе у парламенту председница парламента му је одговорила да то не треба да буде случај „јер се у августу неће радити“.

- Из тога сам извео закључак да гласање може бити у петак или после летње паузе - казао је Алигрудић.

Док су посланици владајуће коалиције хвалили ефикасност парламента, посланици опозиције критиковали су то што је током протеклих годину дана усвојено пуно закона на брзину и без квалитетне расправе. Посланик СРС Александар Мартиновић оценио је да је владајућа коалиција радила на томе да се доноси што већи број закона уз што мање расправа, а посланик ДСС Драган Шормаз сматра да „Скупштина служи само као проточни бојлер за одлуке Владе“. Посланик ДХСС Владан Батић рекао је да је Скупштина „почела да ради као драгстор“ и да више не стоје сталне примедбе да је парламент кочница и реметилачки фактор. Он је оценио да је „Влада реметилачки фактор“, односно да су то „појединци у њој“.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер