понедељак, 16. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Влада не зна шта ради
Хроника

Блиц: Влада не зна шта ради

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. децембар 2010.

Београд - Неозбиљно поигравање очекивањима грађана које обележава владајућу коалицију од самог почетка постало је, пред крај ове године, доминантан начин рада Владе, модел на који министри и политичари расправљају о законима, приоритетима и будућим потезима.

Ношени страхом од предизборне године, која врло лако може да се претвори и у изборну, министри се готово утркују у потпуно супротним изјавама. Једног дана повећају порез, а сутрадан га смање, најављују бесплатну легализацију, па повлаче обећање, реконструишу владу преко медија, „тактички“ бојкотују Нобелову награду, а онда шаљу поздраве Нобеловом комитету...

Све је то, наравно, резултат невероватне коалиције, измештеног центра моћи који није у премијеру, него председнику државе и највеће странке, као и чињенице да се ближе избори. Зато излазе с непромишљеним предлозима. Улазимо у период великих обећања, а малих остварења. Очигледно је да се унутар коалиције односи заоштравају и коалициони партнери користе јавност и медије да утичу једни на друге каже за „Блиц“ Миљенко Дерета, из „Грађанских иницијатива“. Владајућа коалиција, која је победила на обећању да ће запослити 200.000 људи, а суочава се с податком да је толико људи изгубило посао у протеклих годину дана, растаче се на ослабљене странке међусобно супротстављених планова и обећања. Те странке се труде да избегну одговорност коју носи цела коалиција, а министри под притиском шефа своје странке покушавају да својој странци донесу понеки поен и дистанцирају је од оног што је лоше.

Примера хаотичног и недоследног понашања током припреме закона све је више. На пример, најавили су повећање ПДВ са осам на 18 одсто за компјутере, јужно воће и хотелске услуге. Премијер је повећање здушно бранио упоређивањем с осталим државама код којих је порез још већи. А онда је јавност подсетила ДС да је предизборно обећање било „информатичка писменост“ и јефтинија компјутерска опрема. Са своје стране Г17 плус се обрушио на повећање пореза на хотелске услуге. Влада је одустала од већег пореза на компјутере и хотелске услуге, остало им је само јужно воће. Вест је добра, али пример показује колико неозбиљно улазе у планирање ПДВ, иако је важан извор пуњења буџета (трећина).

Владимир Гоати, директор „Транспарентности Србија“, каже за „Блиц“ да Влада „вуче са собом крст коалиције“, што је универзална бољка, да пати од недостатка кредибилитета и да се у сваки њен потез сумња од почетка, што њене министре чини несигурним и неуверљивим, као и да премијер има проблема с координацијом 27 министара. Међутим, разлог појачане недоследности Гоати види у позиционирању пред изборе.

Свака од странака чланица коалиције жели да за себе обезбеди позицију да може сама да изађе на изборе. Министри зато покушавају да својим деловањем обезбеде и нагласе идентитет своје странке. Под утицајем својих шефова они поступају често популистички. Вероватно ће бити још више дисхармоније у наредним данима каже Гоати.

Супротне најаве о томе да ли би требало и да ли ће бити реконструкције Владе, које у последње време долазе од различитих министара, зависно од тога којој партији припадају, одраз су управо заузимања стартних позиција пред изборе, а не озбиљног промишљања о уштеди државног буџета и лакше координације. Прича о реконструкцији Владе је парадигма изневерених обећања и „раштимованости“ коалиционе Владе. Јер, обећали су модерну, „европску“ Владу која ће привући четири милијарде страних инвестиција, а у предизборну годину улазе са владом која је задовољила само страначке апетите за бројем министарстава, а од инвестиција је пристигла само милијарда.

С оваквом владом напредњацима је довољно да се баве прављењем колекције нелогичних и неозбиљних најава министара.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер