субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: У делу Преднацрта Грађанског законика о породичном праву помиње се истополна заједница
Хроника

Блиц: У делу Преднацрта Грађанског законика о породичном праву помиње се истополна заједница

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. октобар 2014.

Србија је миљама далеко од тога да легализује брак особа истог пола, али је Грађански законик у Преднацрту направио први мали, али револуционарни корак. У делу Преднацрта Грађанског законика о породичном праву (књига ИИИ), на месту где се говори о ванбрачним заједницама, по први пут (не рачунајући законе који забрањују дискриминацију) појављује се став у ком се помиње истополна заједница.

У члану 4. став 3. наиме, наводи се да се “Зајединца живота лица истог пола уређује посебним законом”.

Ово можда не звучи револуционарно и на први поглед не решава ништа. Може чак да личи на гурање проблема под тепих, али аутор текста и члан Комисије за израду ГЗ проф. др Олга Цвејић Јанчић, бивши декан Правног факултета у Новом Саду, не мисли тако.

- Идеја је да се у следећем кораку, у неком посебном закону, лицима истог пола која су засновала заједницу живота признају права која се признају хетеросексуалним партнерима који живе у ванбрачној заједници

Многе земље у нашем суседству и у Европи признале су тај облик заједнице живота, а већина западних земаља легализовала је и брак, па се у некима признаје чак и склапање хомосексуалног брака у црквеној форми. Србија је земља која је чланица Савета Европе, залажемно се за поштовање људских права и против дискриминације. Ова предложена одредба би била у складу са тим - каже проф. Цвејић Јанчић.

Геј активиста и члан организационог одбора београдског Прајда каже да није знао за тај предлог.

- То је супер ако је тако. У Србији већ постоји предлог закона који су саставиле невладине организације. Та област ће морати да се уреди, чак је и Црна Гора најавила да ће у наредне две године законом да реши питање истоплоног партнерства - каже Милетић.

 Истополни бракови постоје у:

Бегији, Холандији, Шпанији, Португалији, Данаској, Француској, Великој Британији, Норвешкој, Шведској и Исланду. Дозвољен је и у 18 држава САД, као и у Канади, Аргентини, Бразилу, Јужноафричкој републици и другим државама. Заједнице живота истополних партнера(слично ванбрачној заједници код нас) имају Мађарска, Хрватска, Словенија, Малта, Аустрија, Швајцарска, Чешка и Немачка.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер