петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: У Црној Гори се припрема терен да Митрополија буде самостална у односу на Сабор СПЦ
Хроника

Блиц: У Црној Гори се припрема терен да Митрополија буде самостална у односу на Сабор СПЦ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

У Црној Гори се припрема терен да Митрополија црногорско-приморска добије аутономију и да буде организационо самостална у односу на Сабор Српске цркве, сазнаје „Блиц“. За овакво решење црквеног спора у Црној Гори лобирају руски бизнисмени који осим послова у ЦГ имају и одличне односе са властима у Подгорици, али и одређеним круговима у Руској цркви. Црногорске власти овакав предлог сматрају добрим прелазним решењем до формирања аутокефалне црногорске цркве.

Према сазнањима „Блица“ припремљен је нацрт споразума о коме би требало да преговора црногорска влада са СПЦ. Како каже „Блицов“ добро упућени извор према садашњој верзији предлога Синод и Сабор Српске цркве су у другом плану, а главни црквени орган на простору Црне Горе је епископски савет, у коме је председавајући митрополит. Најједноставније објашњено, епископски савет треба да има улогу мини-сабора који одлучује о црквеном животу на тој територији, бира епископе. Практично у нацрту је понуђена сасвим другачија унутрашња црквена организација од постојеће.

Црквена територија у Црној Гори погрешно се изједначава само са Митрополијом која је, међутим, тек само једна од четири епархије које постоје на простору државе настале распадом СРЈ. Митрополија поред епархија - милешевске, захумско-херцеговачке и будимљанско-никшићке - није чак ни територијално највећа, а сви архијереји су једнаки. Међутим, у нацрту споразума који циркулише у Подгорици, Митрополија се поставља као кровна организација, епископи с тог простора ниједном ставком се не апострофирају, епархије су практично подведене под Митрополију.

Како каже „Блицов“ добро упућени извор, у нацрту споразума није до краја јасно ни ко би споразум са Владом Црне Горе уопште требало да потпише. До сада све споразуме са новоформираним државама попут Хрватске и Словеније потписивао је поглавар СПЦ, у то време патријарх Павле.

- Иако се у споразуму помиње Српска црква, с друге стране необично велика улога даје се епископском савету и потпуно је нејасно ко онда заправо треба да буде потписник документа. Генерално, све одредбе као да имају за циљ да СПЦ буде скела која подржава грађевину док се не направи - каже добро упућени извор „Блица“.

У Патријаршији за „Блиц“ кажу да се однос подгоричких власти према митрополиту Амфилохију делом може тумачити као притисак како би он пристао на промену црквене организације. Како истичу, „нико не сумња у митрополитову оданост СПЦ“, али додају да је митрополит Амфилохије у одличним контактима са руским митрополитом Иларионом који је недавно боравио у Београду и Подгорици и не види ништа лоше у аутономији на простору Црне Горе. Иначе, Руска црква је дала аутономију црквама на простору држава које су формиране након распада СССР. Међутум, иако иза таквих потеза стоје и Руска црква, али и држава, то је у Украјини довело до раскола у Руској цркви.

Споразуми које је СПЦ до сада потписала са другим државама практично потврђују слободу вероисповести, прецизирају да се државне власти не могу мешати у питање унутрашњег устројства епархија, регулише се питање верске наставе... Споразум који би СПЦ требало да потпише са Владом у Подгорици практично би требало да буде налик оном који је ЦГ потписала са Ватиканом, а који је практично исти онима које је СПЦ потписала са другим државама. Међутим, и премијер Црне Горе Игор Лукшић изјавио је јуче да постоје околности које будући споразум са СПЦ чине битно другачијим од оног који је Влада Црне Горе потписала са Католичком црквом.

Владике СПЦ немају јединствен став када је реч о мењању статуса епархија и Митрополије на простору Црне Горе. У разговору за „Блиц“ један од владика каже да би на простору ЦГ требало формирати архиепископију попут оне која постоји у Македонији. Међутим, иако се Црква увек прилагођавала променама граница, део владика сматра да статус епархија и Митрополије на простору Црне Горе не треба мењати због условљавања тамошње власти.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер