четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Студентима из Приштине се испунила жеља да посете Београд
Хроника

Блиц: Студентима из Приштине се испунила жеља да посете Београд

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

БЕОГРАД - Полазницима "Школе младих лидера" из Приштине коначно се испунила жеља да посете Београд, захваљујући Иницијативи младих за људска права. Студентима није било тешко ни да на минус пет из завејане Приштине крену на пут ка српској престоници и задовоље своју знатижељу о лудом ноћном животу Београда о коме су, како кажу, толико пута слушали.

Иако су превалили дуг пут, 25 студената из Приштине је у Београд стигло узбуђено и насмејано, са списковима разних установа, ресторана и кафића које желе да посете. Њихов први сусрет са српском престоницом омогућила је Иницијатива младих за људска права, која сваке године организује узајамне посете младих из Београда и Приштине.

- Ове посете организују се у оквиру различитих пројеката, најчешће у оквиру Визитинг програма, у којем је од 2003. године учествовало више од 2.000 младих људи, којима је то био први сусрет са Београдом или Приштином. За време тродневног боравка у Београду, наши гости из Приштине посетиће Скупштину Србије, политичке партије, факултете, редакције, установе културе и, наравно, београдске кафиће и дискотеке које с нестрпљењем чекају да обиђу - кажу у овој организацији.

Посетиоце је, како причају, највише разочарало то што ће због зиме пропустити "провод на отвореном" на београдским сплавовима, али не одустају од шетње поред река. Поједини су питали и где може да се поједе туршија, коју су пробали код српских пријатеља на Косову.

- Београд је тако леп град и, чини ми се, удобан за живот. Осећам се слободно овде. Има пуно тога да се види, једино ме плаши да за три дана нећу стићи довољно да обиђем - прича Елиса Ходза, апсолвенткиња Факултета политичких наука у Приштини.

Највећа предрасуда коју је чула пре доласка је да у Београду постоји велика нетрпељивост према Албанцима.

- Београђани су гостопримљиви и зато бих волела да и ми вас угостимо у Приштини. Приче о мржњи шире људи којима политички живот утиче на расуђивање. Ни млади у Приштини тако не размишљају. Имам другарице Српкиње, али не видим зашто би то било важно, оне су моје другарице - каже Елиса.

Са њом се одмах сложио и колега са студија права у Приштини, Артан Мурати (21), који чак истиче да је друштвена клима Београда и Приштине веома слична, а добрих и лоших људи, каже, има свуда.

- Имам пуно другова из Косовог Поља. Сваке недеље окупљамо се да играмо фудбал. Нетрпељивости можда има у мањим местима, али у Приштини не. Видим да је тако и у Београду - прича Артан. Додаје и да зна да наброји све играче фудбалске репрезентације Србије.

Младе студенте одушевило је како живе њихови вршњаци у Београду јер, како кажу, "имају прегршт могућности за добар провод, од шетње Калемегданом, до модерних ноћних клубова пуних људи". Оно што је њима олакшало провод је исти стандард, па им ноћу није било потребно више новца него у Приштини.

   - Дођите у Приштину да се уверите да нема велике разлике. И код нас су пиво и пљескавица два евра, а кафићи и дискотеке такође раде до јутра. Једино немамо "Мекдоналдс", али преживећете и без тога - уз осмех поручује Лиса.

"У Приштини је безбедно говорити српски"

Док шетамо Кнез Михаиловом улицом, на младе из Приштине који се гласно смеју и довикују на албанском, нико од пролазника се не осврће.

- Исто је и у Приштини. Кад идем на факултет, често на семафору, у аутобусу, трафици где купујем новине, чујем људе како причају на српском. Заиста се нико не обазире на то - истиче Елиса Ходза....

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер