петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Србија се коцка са кандидатуром у Европској унији
Хроника

Блиц: Србија се коцка са кандидатуром у Европској унији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 30. јул 2010.

Подношењем резолуције у УН, без консултација са највећим силама, Србија је ушла у нову, веома ризичну фазу и своју кандидатуру у ЕУ ставила на коцку, упозоравају дипломате и домаћи стручњаци за међународну политику. На Србију је повећан притисак да повуче своју резолуцију у УН уз упозорење да неће моћи да очекује европске интеграције ако настави тако.

Јавна је тајна да су Немачка и Велика Британија још пролетос разматрање кандидатуре за чланство Србије у ЕУ условиле понашањем Србије према Косову и даље у УН. Амбасадор Велике Британије у Београду Стивен Вордсворт је јуче и званично, у интервјуу за Би-Би-Си, рекао да је текст српске резолуције неприхватљив, да је ЕУ изненађења потезом Србије и позвао Београд да се врати на консултације са ЕУ о тексту резолуције, рекавши да су оне почеле пре недељу дана.

Од како је објављено мишљење Међународног суда правде пре недељу дана, званичници ЕУ су радили заједно са својим српским колегама на састављању заједничке резолуције која би била послата Генералној скупштини УН", рекао је Вордсворт и објаснио да су почетком недеље у Бриселу вођени разговори о елементима заједничке резолуције.

Вордсворт је нагласио да је у уторак поподне Министарство спољних послова позвало представнике земаља Квинте (Велика Британија, САД, Италија, Француска и Немачка), поделио им нацрт резолуције Србије и затражило њихове коментаре.

Зато нас је изненадила информација коју смо добили касније тога дана да је Србија у УН већ поднела нацрт своје резолуције, претходно не информисавши званичнике ЕУ или Квинте -указао је Вордсворт.

Незванично сазнајемо да су амбасадори Квинте били принуђени да текст резолуције пишу сами, јер им у министарству није подељен папир, него им је српска резолуција прочитана, односно издиктирана.

Одавно нисам писао. Срећом, па текст није био дугачак – сведочи један од присутних.

Како “Блиц” незванично сазнаје у дипломатским круговима у Београду овакав потез Министарства спољних послова је оцењен као “увредљив”, а одустајање од договора изазвало је, кажу дипломате, “губитак поверења”.

Ако се Србија не врати на консултације за ЕУ око резолуције, највероватније ће 22 земље, или у другој варијанти, свих 27 земаља ЕУ поднети свој текст резолуцију у УН – каже угледни дипломата који је захтевао анонимност.

Британски амбасадор није оставио места сумњи како његова земља доживљава потез Србије и изјавио да уколико свака страна настави одвојено да ради на резолуцији “можемо да завршимо на терену конфронтације". Он је негирао постојање албанске резолуције која је била повод да Боегрда пожури са предајом свог текста. И америчка амбасада у Београду јуче је доставила своје мишљење “Блицу” поводом потеза Србије:

“Сматрамо да је жалосно што се Србија није укључила у озбиљне консултације пре него што је поднела своју резолуцију са циљем да постигне консензус о тексту који би могле да подрже све заинтересоване стране” – саопштено је”Блицу” јуче из амбасаде САД.

Тешко да српска резолуција која нема подршку ЕУ може да добије већину у Генералној скупштини УН. Овим она игра на конфронтацију са западним силама. Сматрам да и даље има простора за договор са ЕУ око резолуције ако Београд покаже европску орјентацију – каже за “Блиц” Владимир Тодорић, уредник Српске правне ревије.

Предраг Симић, бивши амбасадор Србије у Паризу, сматра да је Београд покушао да брзим подношењем своје резолуције предупреди друге.

Шансе Србије у УН су хазардерске јер ризикује још већи пораз у УН, него у Хагу. Ми економски нисмо спремни за дугорочан сукоб са највећим силама и не можемо себи да допустимо конфликтне односе са ЕУ – упозорава Симић.

Иван Вујачић, бивши амбасадор Србије у Вашингтону, сматра да без договора са ЕУ српска резолуција не може добити већину у УН.

Европске интеграције су далеко, али није добро да уђемо у конфронтацију са најзначајнијим чланицама ЕУ. Надам се договору и компромису око текста резолуције – каже Вујачић.

Премијер Косова Хашим Тачи изјавио је јуче да о унутрашњим стварима Косова неће бити дијалога са Београдом и “да се заувек морају заборавити идеје о специјалном статусу, аутономији, размени територија и поделама.

Јеремић тражи подршку УН

Србија сматра да се до компромиса може доћи искључиво мирним путем, кроз преговоре, а не једностраним корацима - рекао је Вук Јеремић, шеф српске дипломатије после јучерашњег сусрета са генералним секретаром УН Бан Ки Муном и напоменуо да Србија тражи подршку УН за тражење компромиса преговорима. Бан Ки Мун је одговорио да ће са ЕУ блиско сарађивати како би се створили услови за дијалог између Београда и Приштине.

Резолуција Републике Србије

Свесна да није постигнут договор између страна о последицама једностраног проглашења независности Косова од Србије,

Водећи рачуна о чињеници да једнострана сецесија не може бити прихватљив начин за решавање територијалних питања,

Прима на знање Саветодавно мишљење Међународног суда правде донето 22. јула 2010. о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом,

Позива стране да пронађу узајамно прихватљиво решење за сва отворена питања путем мирног дијалога, у интересу мира, безбедности и сарадње у региону,
Одлучује да укључи у привремени дневни ред 66. заседања тачку под називом: “Даље активности после доношења саветодавног мишљења Међународног суда правде о томе да ли је једнострано проглашење независности Косова у складу са међународним правом.”

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер