петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Србија би могла нешто да научи од Црне Горе
Хроника

Блиц: Србија би могла нешто да научи од Црне Горе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 20. децембар 2010.

 БЕОГРАД - Црногорска кандидатура представља "нормалан процес" евроинтеграција, који може да служи за пример Србији и Босни и Херцеговини - јединим земљама бивше Југославије које још нису прешле овај степеник, сматра Мајкл Емерсон, аналитичар Центра за европске политичке студије у Бриселу.

- Предност Црне Горе је јасна - они су на добром и праволинијском путу. Требаће им још доста времена, али су на путу ка чланству. Када је Србија у питању, то јој може послужити као подсетник да се косовско питање мора решити, на један или други начин, али правовремено - изјавио је Емерсон за "Дојче веле".

Србија на путу ка ЕУ мора да реши питање статуса Косова и оконча сарадњу са Хашким трибуналом. Црна Гора, с друге стране, треба да поради на борби против криминала и корупције, али и да пронађе одговарајуће руководство уколико премијер Мило Ђукановић сутра поднесе оставку.

Кад је реч о кандидатури Црне Горе, ствар је јасна - претекли су нас, каже за "Блиц" аналитичар Душан Јањић.

- Прво ради се о мањој држави која има значајне ресурсе у туризму и енергетици. Друго, постоји јединство политичке воље да се иде у ЕУ и НАТО, без обзира на унутарполитичке свађе. С референдумом о одвајању испунили су први услов. Што се тиче Хага, подсетимо да су Црногорци своје осумњичене испоручили пре нас. Истина, било их је мање, али и Ђукановић је био први политичар са ових простора који је отишао у Дубровник и извинио се. Црна Гора је постигла и споразум с Хрватском о Превлаци још док је била под СЦГ. Црна Гора је боље искористила онај тренд кад су биле повољне инвестиције и привукла их је у довољној мери. Направили су добре путеве, телекомуникације, завршили су приватизациони процес, јасан им је план пута ка ЕУ - подсећа Јањић

Далиборка Уљаревић, представница Центра за грађанско образовање у Подгорици, каже да треба имати у виду да су, поред свих сличности, Србија и Црна Гора имале и неке специфичности на путу ка ЕУ, па је стога и пут Црне Горе нешто краћи. Србију је знатно успорио недовољан степен сарадње с Трибуналом иу неким периодима недовољно јака истинска политичка воља за придруживањем. Сад је ситуација ипак боља за Србију и имајући у виду њен административни капацитет и истинско опредељење за ЕУ, она верује да ће процес добити на брзини.

На питање шта је Црна Гора урадила а Србија још није, Уљаревић каже:

- Црна Гора је показала политички консензус, на регионалном нивоу је конструктиван актер и онај део техничких услова који су се постављали пред њом испуњавала је у минималној, али очито довољној мери. То је Европска комисија ценила и наградила, али сада је заправо најтежи период пред нама, јер у седам услова које смо добили за добијање датума преговора сублимирају се сви наши горући проблеми и ја сам скептична да ће ова влада моћи да их испуни до следећег извештаја.

 (Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер