петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Ратови Америку коштали најмање 3,7 билиона долара
Хроника

Блиц: Ратови Америку коштали најмање 3,7 билиона долара

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2011.

Иако је и ова цифра застрашујућа, она је драстично мања од укупне цене ратова у Ираку, Авганистану и Пакистану. Поред тога, у њу не улазе будући трошкови, преноси Ројтерс.

Коначни рачун износиће најмање 3,7 билиона, а могао би достићи и износ од чак 4,4 билиона, наводи се у истраживачком пројетку “Цена рата” у изради Вотсоновог института за међународне студије при Универзитету Браун.

За десет година од како су амерички војници ушли у Авганистан како би ликвидирали вође Ал Каиде који стоје иза напада од 11. септембра 2001. године, потрошено је између 2,3 и 2,7 билиона долара. Међутим, то свакако није коначан износ, када се узму у обзир трошкови који се често превиђају, а односе се на дугорочне обавезе према рањеним ветеранима и на пројектоване трошкове за период од 2012. до 2020. године.

Ове процене не укључују најмање једну милијарду који ће отићи на камате, и још неколико милијарди који се односе на трошкове који се не могу израчунати, каже се у поменутом извештају. Кад је реч о ветеранима, готово половина од 1,25 милиона оних који су као војници били у Ираку и Авганистану користе статус ветерана како би остварили помоћ од стране државе, на шта је до данас отишло 32,6 милијарди долара.

Треба додати да ће ови трошкови временом расти, како ветерани буду старили. У извештају се процењује да ће обавезе државе према ветеранима до 2050. године достићи између 589 и 934 милијарди долара.

Ако се узму у обзир људске жртве, између 224.000 и 258.000 погинуло је у самом рату, укључујући 125.000 цивила у Ираку. Много више умрло је од последица ратовања, као што је недостатак воде за пиће, здравствене неге и животних намирница. Додатних 365.000 људи је рањено, а 7,8 милиона, што је једнако броју становника Конектиката и Кентакија, расељено је.

У пројекат “Цена рата” укључено је више од 20 академика који треба да дођу до трошкова ратовања у животима и доларима. Извештај подвлачи размере до којих ће рат наставити да оптерећује федерални буџет, а поред тога, он неминовно поставља питање шта су САД добиле од мулти-билионске инвестиције.

Са економске тачке гледано, резултати ових ратова су помешани. Трошкови ратовања можда додају пола процентног поена годишње расту бруто домаћег производа, али се то потире кроз негативне ефекте на државни дефицит, наводи се у извештају Вотсоновог института.

Ту се, такође, посебно говори и о Пакистану, ратишту које се обично не помиње заједно са Ираком и Авганистаном, и додаје се да је у рату вероватно настрадало више људи у Пакистану него у суседном Авганистану.

Политичари кроз целу историју имају обичај да занемарују трошкове ратовања, верујући да ће ратови кратко трајати и бити мање погубни него што се то дешава у стварности, каже Нета Крофорд, један од аутора извештаја и професор на политичким наукама на Универзитету Бостон.

У извештају се још каже да је администрација председника Џорџа Буша “вођена срамном политиком” потцењивала трошкове рата у Ираку пре инвазије од 2003. године. Крофордова такође каже да многи званични извори и даље олако прелазе преко трошкова, углавном због тога што се фокусирају само на трошкове Пентагона.

Теоријски, сабирајући потрошене доларе и изгубљене животе требало би да буде лак статистички задатак. Међутим, тим стручњака је брзо открио да пред њима стоји много компликованији задатак.

Специфични трошкови ратовања у протеклих 10 година достижу цифру од 1,3 милијарди долара, кажу аутори пројекта. А када треба сабрати сваки долар, тих 1,3 милијарди долара тек су почетни износ. Будући да су ратови финансирани из јавних трошкова, мора се платити камата, а нагомилана камата до сада износи 185 милијарди долара. Пентагон је, поред редовних издвајања, добио још додатних између 326 и 652 милијарде од државе. Трошкови унутрашње безбедности од 11. септембра 2001.године до данас достигли су 401 милијарду долара.

“У протеклој деценији потрошлили смо билион долара на рат”, изјавио је Обама у прошлонедељном говору о повлачењу трупа из Авганистана. “Ја не знам шта председник зна, али бих волела да се ради само о једној милијарди”, каже Нета Крофорд.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер