уторак, 20. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Пет питања на којима је Драган Марковић Маркони пао на полиграфу
Хроника

Блиц: Пет питања на којима је Драган Марковић Маркони пао на полиграфу

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. март 2014.

Драган Марковић више неће бити заменик директора Безбедносно-информативне агенције, сазнаје незванично „Блиц“.

Због сумње да је с Драгољубом Пеурачом, директором Инспекције за рад у Министарству рада, учествовао у рекетирању, односно примању мита од власника више фирми, Марковић ће бити тема неке од наредних седница Владе Србије, која ће га и сменити.

- Ситуацију компликује то што имамо техничку владу. Упркос томе, извесно је да ће Александар Вучић покренути иницијативу за смену Марковића - каже извор „Блица“ из Немањине 11.

Наш саговорник наводи да су дела за која се сумњичи Драган Марковић Маркони озбиљно уздрмала БИА. Како заменика директора БИА поставља Влада, све су већи притисци да Марковић буде разрешен.

- Приликом постављења високих функционера полиције или БИА, раде се ригорозне процене. Уколико постоји најмања безбедносна сметња, одустаје се од кандидата. Ако се и током рада јаве најмање сумње, то имплицира смену. Лагање на полиграфу спада у безбедносну сметњу - подвлачи наш саговорник.

Иако је Марковић јуче изјавио да је лично тражио да буде подвргнут полиграфском испитивању, извор „Блица“ тврди да то није тачно. Полиграф је био предлог инспектора Управе криминалистичке полиције, а заменик директора БИА је то прихватио.

- Марковић апсолутно није говорио истину ни када је рекао да је тражио да му се одређено питање конкретизује. Процедура је таква да пре тестирања полиграфиста сва питања чита три пута и после сваког пита испитиваног да ли му је јасно, има ли примедбе и да ли сматра да није добро формулисано. Тек онда почиње испитивање - објашњава наш саговорник и додаје да није било прилике да Марковић тражи „конкретизовање питања“.

Исти извор каже да је на крају, кад је схватио да је имао непримерене реакције, тражио да се још једном тестира, али да то није у складу с процедуром, због чега је одбијен.

Полиција ће ући у сва предузећа чији су рад контролисали Инспекција за рад и Пеурача.

- Разговараће се са свим власницима фирми како би се установило да ли има још оштећених. Засад имамо изјаве за узимање мита од власника две фирме, који су дали 65.000 евра - каже саговорник „Блица“.

Питања на којима је Марковић пао:

1. Да ли сте 19. марта у „Фокачу“ у „Хајату“ од Пеураче узели новац од мита?

2. Да ли сте на било који начин учествовали у узимању мита од фирме „Менпауер“?

3. Да ли сте на било који начин учествовали у примању мита од фирме „Секуритас“?

4. Да ли сте некад с Пеурачом на било који начин учествовали у планирању и узимању мита од појединих фирми у Србији?

5. Да ли сте некад у животу примили било какав мито?

* На сва питања, Марковић је одговорио: „Не“

У оцени полиграфисте, међутим, стоји да се „на основу анализе психофизиолошких реакција на свих пет питања може закључити да је Драган Марковић имао реакције које су карактеристичне за лагање“.

Форимирао БИА у МУП

Одељење за безбедност министра формирано је управо на предлог заменика директора БИА Драгана Марковића у време док је био државни секретар у МУП-у, као и Бранка Лазаревића, шефа кабинета Ивице Дачића. Формирање таквог одељења је незаконито.

- Реч је о контраобавештајном одељењу које по систематизацији МУП-а не постоји. Ово одељење је својевремено било тема Савета за националну безбедност, али је прича из неког разлога заташкана - каже извор „Блица“.

Пре хапшења спремили унапређење

Како „Блиц“ сазнаје, Драгољуб Пеурача је по систематизацији МУП-а од 20. фебруара распоређен на место шефа Одсека за техничко- безбедносне послове, што практично значи да је истовремено обављао две функције, што није дозвољено. Не само да је све време примао плату у МУП-у већ је сваког месеца добијао 20 процената увећање плате „због изузетног залагања“. Такву одлуку потписује министар или његов шеф кабинета, а на предлог начелника Одељења безбедности кабинета министра Небојше Грујића.

Како открива наш саговорник, два дана пре хапшења, из кабинета министра је ка сектору финансија стигао предлог „за ванредно унапређење Пеураче“, иако је требало да му радни однос у МУП буде замрзнут због обављања функције директора Инспекције за рад.

- Неколико сати након хапшења 19. марта, предлог је повучен са ознаком „хитно“ - прича наш извор.

(Ивана Мастиловић Јаснић, Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер