уторак, 14. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Партије националних мањина и у новој влади
Хроника

Блиц: Партије националних мањина и у новој влади

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 23. јул 2011.

Природно је да странке националних мањина буду у власти јер само тако могу да се конструктивно боре за права својих националних заједница, кажу за „Блиц” представници мањинских странака које би после избора радо ушле у коалицију с оном странком која буде у прилици да формира власт.

Народни посланици Балинт Пастор из Савеза војвођанских Мађара, Есад Џуџевић са Бошњачке листе и Риза Халими из Коалиције Албанаца Прешевске долине кажу да намеравају да на изборе изађу у предизборној коалицији са странкама из свог националног корпуса.

На питање коме ће се прикључити после избора, одговарају да то зависи само од бирача. Балинт Пастор каже за „Блиц” да се тренутно око мањинских странака просто отимају велике београдске странке, али протестује због позиције у коју су тиме ове партије стављене.

- Није у реду то што се тренутно на мањинске странке врши притисак да се изјасне с ким ће после избора формирати коалицију. Одбијам свако пребацивање одговорности на мањинске странке да ће од нас зависити ко ће имати већину у скупштини - каже Пастор.

Недавно је лидер СНС Томислав Николић најавио да је заинтересован за сарадњу с мањинским странкама којима је понудио и министарска места. Пастор, међутим, каже да евентуална министарска места неће бити та која ће ову странку определити да уђе у коалицију после избора, али истовремено потврђује да мањинске странке могу да штите интерес своје мањинске заједнице у власти. Истовремено, према његовим речима, извесно је да ће СВМ на изборима подржати сопствени програм, интерес мађарске заједнице и интерес грађана АП Војводине.

Есад Џуџевић каже да нису размишљали о понуди напредњака која подразумева министарска места за мањине. Међутим, такође наглашава да Бошњаци не могу да буду опозиција, већ да морају да траже „начин за активан и конструктиван начин учешћа у власти”.

- Велики сам пријатељ Томислава Николића, али ту причу нисмо отварали. Протеклих десет година стратешки партнер нам је била ДС - напомиње Џуџевић.

Он каже да ће бошњачке странке из Санџака и на наредним изборима изаћи на једној листи, осим СДПС Расима Љајића, будући да је ова странка грађанског а не националног опредељења.

Риза Халими из Коалиције Албанаца Прешевске долине, међутим, сматра да би коначно и представник Албанаца могао да седне у министарску фотељу.

До сада, како каже, та места била су понуђена представницима бошњачке и мађарске националности. Албанцима са југа Србије, како кажу, сарадња је нуђена на нижем нивоу - у координационом телу и од те сарадње, како оцењује, имали су више штете него користи.

Халими каже да ће албанске странке покушати да изађу заједно на изборе како би скупиле што више гласова, али истиче да ће неке од њих бојкотовати све изборе осим локалних. После избора, како каже, албанске странке би пружиле подршку било којој проевропској опцији, иако примећује да странке немају нарочитог интересовања за сарадњу с њима.

М. Малеш

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер