петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: НИС уништава српска нафтна поља
Хроника

Блиц: НИС уништава српска нафтна поља

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. април 2017.

НИС у Србији експлоатише домаћа нафтна поља методом која у свету није дозвољена, па прети реална опасност да наша земља за неколико година остане без сопствених залиха нафте.

Како сазнаје "Блиц", реч је о такозваном фрактурирању, систему који примењује "Гаспромњефт" након приватизације Нафтне индустрије Србије. То подразумева да се у бушотине убацују пумпе којима се нагло диже притисак, како би се избацила већа количина нафте. Зато су домаћа изворишта готово на издисају и постоји опасност да већ 2021.године останемо без милион тона сопствене производње нафте, што је трећина од укупне потрошње на српском тржишту.

Последице такве експлоатације су несагледиве и за будуће генерације јер се развали цела бушотина па нафта крене у свим правцима. На тај начин ем губимо нафту, ем она доспева у водотокове

Све ово за "Блиц" је потврдила група отпуштених инжењера НИС-а, који траже од државе да заустави примену недозвољене методе јер она, поред убрзаног пражњења домаћих ресурса, доводи и до неконтролисаног загађења животне средине.

- Последице такве експлоатације су несагледиве и за будуће генерације јер се развали цела бушотина па нафта крене у свим правцима. На тај начин ем губимо нафту, ем она доспева у водотокове, које загађује, због чега је ова метода забрањена у свим земљама које имају лежишта нафте. Али, то "Гаспромњефт" и руководство не интересује, пошто им је важан само профит и како да српско рудно богатство што пре материјализују - објашњавају бивши стручњаци НИС-а за наш лист.

Како наводе, од 52 нафтна поља која су Руси преузели, а са којих се пре приватизације добијало око 700.000 литара нафте, годишње се црпило двоструко више, и до 1,3 милиона тона. Посебна прича је што се под плаштом истраживања нових нафтних поља у ствари радила експлоатација, што држава мора да зна. Све у свему, држава је на великом губитку јер су Руси за мале паре купили златну коку, али и зато што убрзаном експлоатацијом троше рудно богатство. Зато, уколико држава не заштити своје интересе и нафтне ресурсе и не заустави недозвољене методе експлоатације, врло је вероватно да за три три-четири године нећемо имати ни кап нафте из својих налазишта. Она су већ сада на издисају - упозоравају бивши експерти НИС-а.

Они кажу да су се обраћали држави због ових али и многих других неправилности још док су радили у НИС-у.

- Уместо одговора државе ми смо од Кирила Кравченка, бившег директора, добили отказ. Сву ову бахатост "Гаспромњефта" плаћају грађани Србије, али о томе српска јавност ћути, јер нико не сме да прича шта се дешава у НИС-у. Уосталом, нека државни функционери само прошетају војвођанским шоровима и њивама где су нафтне бушотине па ће видети каква је пустош направљена. Треба да се зна да због ниске рудне ренте, неплаћања извозне таксе и неодговорног односа према лежиштима нафте НИС у Србији зарађује 500 долара по тони нафте, док је зарада у Русији само 100 долара. Оваква разорна експлоатација обавља се и зато што је до 2023. уредбом дозвољено да рудна рента уместо седам буде за њих три одсто - објашњавају наши саговорници.

Да се Русима жури да што пре опустоше српску нафту и гас потврђују и житељи Војводине, који трпе велике штете. Реч је, пре свега о уништеној инфраструктури и животној средини. Због тога су се многи од њих обраћали НИС-у. То су урадили и представници месних заједница Српски Итебеј, Нови Итебеј и Банатско Карађорђево у општини Житиште.

- Ми смо и протесте организовали када смо тракторима блокирали нафтна поља, како бисмо натерали људе из НИС-а да нам надокнаде штету коју су направили. Нешто неће моћи никад да се санира. Најгоре је испуштање сумњивих материја и по атару и по локалном путу. Али, све је узалудно, јер они тврде да су све платили кроз рудну ренту. Приступ према свему овоме је да извуку што више пара одавде и да нас забораве - написали су представници тих МЗ покрајинским и републичким органима.

НИС: Поштујемо све стандарде

Из НИС-а, с друге стране, кажу да су они друштвено одговорна компанија која све своје активности изводи у складу са дефинисаним стандардима.

- У области истраживања и производње нафте и гаса, НИС све изводи уз строго поштовање прописаних услова и у складу са највишим еколошким стандардима и правилима која регулишу област безбедности на раду. НИС у Србији поседује више од 50 нафтних и гасних поља, а укупни остварени обим производње нафте и гаса у 2016. години, укључујући и Анголу, износио је 1,46 милиона условних тона - стоји у одговору НИС-а.

(Блиц - Слађана Вукашиновић) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер