четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Муфтија Зукорлић припрема паралелну власт у Санџаку
Хроника

Блиц: Муфтија Зукорлић припрема паралелну власт у Санџаку

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. децембар 2010.

Влада Србије ближа је одлуци да се распишу нови избори за Национални савет Бошњака, сазнаје “Блиц”. Како тврде у Влади, рок за конституисање Националног савета истиче у среду и до тада ће бити донета коначна одлука. На поновљеним изборима, по свему судећи, неће учествовати Бошњачка културна заједница на челу са муфтијом Муамером Зукорлићем.

У протеклих шест месеци, од како су одржани избори, није се конституисао Национални савет Бошњака. У међувремену је Бошњачка културна заједница муфтије Зукорлића, која је освојила 17 од 35 мандата, формирала Бошњачко национално веће коме су пришла и два одборника Бошњачког препорода Расима Љајића, који је освојио пет мандата. Одржавани су и састанци носилаца три бошњачке листе са министром за људска и мањинска права Светозаром Чиплићем, а којима је присуствовао и шеф мисије ОЕБС Димитриос Кипреос. Договор није постигнут, а ситуација се усложњавала јер је муфтија несугласице с формирањем Националног савета Бошњака пренео на терен политике и оптужио Владу Србије за дискриминацију Бошњака.

У Влади за “Блиц” кажу да како за шест месеци није дошло до договора, можда је најбоље да се распишу нови избори. Како додаје “Блицов” саговорник, Национално веће које је формирао муфтија не може бити признато.

- Влада Србије не може бити за паралелне институције формирање на такав начин. Формирање националних савета мора бити демократско јер у супротном савети губе свој смисао. Национални савети не могу бити простор раздора, већ средство да мањине активно и на демократски начин учествују у животу Србије. Неопходно је да Министарство за људска и мањинска права нађе излаз из ове ситуације и потпуну легитимност поступка за избор савета - каже саговорник “Блица” из Владе добро упућен у дешавања око Националног савета Бошњака.

Према сазнањима “Блица”, представници све три листе Бошњака радије не би излазили на нове изборе и свако од њих има разлог за то. Муфтија је освојио највише гласова на прошлим изборима и он једноставно не жели на нове изборе. Има и своје формирано национално веће за које сматра да је сасвим легитимно јер, као и на седници пре два дана, има присутних 19 од укупно 35 чланова, што значи да постоји већина. За муфтијину листу нема више ни преговора јер се “осталих 16 чланова нису одазвали позиву да се укључе у рад већа”. Друге две опције, Бошњачка листа Сулејмана Угљанина и Бошњачки препород Расима Љајића, свесне су да ће ионако мала излазност на првим изборима у јуну сада бити још мања.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер