петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Меркелова и Саркози су победили - Папандреу одустаје од референдума
Хроника

Блиц: Меркелова и Саркози су победили - Папандреу одустаје од референдума

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. новембар 2011.

Грчком се шире "конфузија и осећај растуће панике" после гласина да ће премијер Јоргос Папандреу поднети оставку. Грчка државна телевизија је одмах пренела да је Папандреу током данашње хитне седнице Владе истакао да неће поднети оставку, што је и за ББЦ потврђено у његовом кабинету.

Грчки премијер донео је почетком ове недеље изненадну одлуку о расписивању референдума о пакету помоћи који је донела ЕУ како би спасла Грчку од банкрота, али који подразумева и оштре мере штедње, изазвавши бурне реакције и у Грчкој и ЕУ.

Његова влада попустила је данас под притиском и пристала да разговара са опозицијом о формирању прелазне владе у складу са захтевом опозиционе Нове демократије.

"Биће ми драго да не идемо на референдум, који никада није био сам себи сврха. Драго ми је такође да је ова дискусија многе призвала памети. Разговараћу са (лидером Нове демократије Антонисом) Самарасом о наредним корацима као основи за шири концензус", рекао је Папандреу након састанка са посланицима своје партије ПАСОК.

Инсистирање на референдуму, пише ББЦ, изазвало је отпор утицајних чланова владајућег ПАСОК-а, који су захтевали од Папандреуа да због тога поднесе оставку. Грчки премијер је уз компромис унутар странке успео да се приближи и формирању коалиционе владе, на чијем челу би био бивши заменик директора грчке Централне банке Лукас Пападемос. По том сценарију, нова влада би спровела споразум са ЕУ и одмах потом би били расписани ванредни парламентарни избори.

Грчки премијер ће понудити формирање прелазне владе највећој опозиционој странци Новој демократији, која би гласала за споразум о помоћи. Иначе, владајућа странка има "климаву" већину у парламенту - 152 од укупно 300 посланика.

"Поздрављамо одлуку Нове демократије да подржи договор са ЕУ. Спремни смо да разговарамо у интересу земље", рекао је портпарол владе Илијас Мосијалос, а преноси агенција Ројтерс.

И Самарас позвао Папандреуа да поднесе оставку

У међувремену, Самарас је позвао је премијера Папандреуа да поднесе оставку, оптуживши га за "уцене, лажи и грчевите напоре да остане на власти".

"Рекао сам Папандреуу да поднесе оставку и да крене у формирање прелазне владе", рекао је Самарас, пренео је АФП.

Самарас, који се залаже за расписивање ванредних избора, позвао је Владу у Атини да заштити договор са европским званичницима.

"Затражио сам формирање привремене транзиционе владе, која ће бити одговорна за расписивање избора и рафитикацију споразума о кредиту, уз подршку парламента", нагласио је лидер Нове демократије.

Папандреу ће се састати и са грчким председником Каролосом Папуљасом одмах након ванредне седнице владе.

Грчка влада налази се нашла рубу пропасти након што је неколико министара најавило да неће подржати план Папандреуа за одржавање референдума о другом пакету  помоћи ЕУ. Незваничне информације, које су процуреле са састанка, указују да је Папандреу признао да не може да прогура референдум, пише "Гардијан".

Костас Јеитонас, члан ПАСОК-а, појаснио је  "главне промене од јутрос".

"Папандреу је направио корак назад и одустао од референдума. С друге стране Андонис Самарас (лидер Нове демократије) се сложио да подржи споразум о помоћи, који је за нас веома повољан. И он је тиме такође начинио уступак", рекао је Јеитонас за грчку Мега ТВ.

И лидер опозиционе десничарске странке ЛОАС Јоргос Карацерферис је потврдио да ће Грчка "ускоро добити владу националног јединства".

Меркелова и Саркози постигли свој циљ

Након свеукупне политичке драме, пише "Гардијан", изгледа да су Ангела Меркел, немачка канцеларка и Никола Саркози, председник Француске, успели да остваре свој циљ: да најновији ЕУ пакет помоћи Грчкој - план по којем ће приватни инвеститори прихватити отпис 50 одсто вредности грчких акција које држе - подрже две главне политичке партије у Грчкој.

Недостатак политичког концензуса око горке пилуле штедње коју Грчка мора да прогута, највише је до сада бринуо и ЕУ и ММФ.

Новим пакетом помоћи грчка Влада добила би 130 милијарди евра и 50 одсто отписаних дуговања, док би заузврат морала да спроведе веома непопуларне мере штедње.

Забуна: Да ли напуштање еврозоне значи и излазак из ЕУ?

Данас је у медијима настала права пометња да ли би грчко "не" еврозони уједно било и "не" Унији. Повод је био извештај АФП-а јер је неименовани портпарол Европске комисије сугерисао да уговори Европске уније нису "предвидели излазак из еврозоне без изласка из ЕУ".

Мађутим, како се наводи, неименовани портпарол је рекао да "у споразумима не постоје одреднице за ситуацију ако нека земља напусти еврозону", док са друге стране, постоје процедуре за напуштање Европске уније.

Наиме, Лисабонски споразум, који је ступио на снагу у децембру 2009, први пут уводи клаузулу о изласку неке чланице из ЕУ, али не и за излазак из еврозоне. Тиме и даље остаје нејасно какве последице за за собом повлачи излазак из еврозоне.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер