петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Латинска Америка користи санкције ЕУ и САД - Аргентина се окреће Путину
Хроника

Блиц: Латинска Америка користи санкције ЕУ и САД - Аргентина се окреће Путину

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. август 2014.

Аргентински министри трговине и пољопривреде покушаће у Москви да постигну брзи договор о извозу меса и житарица.

Председница Кристина Фернандес де Кирхнер се нада да би Аргентина овим потезом могла да појача девизне резерве које су током прошле године опале за пет одсто и тренутно износе нешто мање од 29 милијарди долара. То је само половина резерви из 2011. године.

Новац који Аргентина сада поседује једва покрива укупна дуговања према повериоцима и ако би сви они одмах затражили исплату обвезница, државни трезор би остао празан.

Делегација ће на састанцима у уторак и среду покушати да постигне договор који би Русији омогућио да попуни празнине настале након забране увоза хране из Европске уније, САД, Канаде, Аустралије и Норвешке.

- У Русију бисмо могли да извозимо говедину, житарице и воће, али наша влада отежава међународне испоруке тиме што понекад не даје дозволе за извоз. Сада имамо краткорочну прилику коју не смемо да пропустимо - каже Ернесто Амбросети из Аргентинског руралног удружења које окупља фармере.
 Како преноси аргентинска новинска агенција Телам, главни задатак аргентинских министара у Москви биће „брзо потписивање уговора о извозу“ који би донели корист за обе земље.

Извоз аргентинских млечних производа порастао би за петину, а велике шансе отвориле би се и у осталим секторима прехрамбене индустрије.

Аргентина би се тако бар делимично опоравила од ударца који су јој пре пар недеља задали „лешинарски“ хеџ фондови који купују дугове држава пред банкротом по нижој цени, а затим исте државе туже за већу суму од оне коју су платиле.

Један од поверилаца, њујоршки милијардер Пол Елиот Сингер је прошлог месеца добио пресуду по којој је јужноамеричка држава у обавези да му исплати 1,33 милијарде долара плус камате, па се Аргентина нада да ће прикупити неопходну суму и кроз извоз на руско тржиште.

Упркос техничком банкроту владе у Буенос Ајресу, аргентинске власти су најавиле да ће међународним финансијским институцијама, међу којима је и Светска банка, ове године вратити преко три милијарде долара дуга по основу узетих кредита, па им је новац и те како потребан.

Поменути уговор би, с друге стране, омогућио Русији да истраје у планираној једногодишњој забрани увоза из западних земаља, која је настала као одговор на санкције Запада због интервенције у Украјини.

Осим говедине из Аргентине, Русија планира да увози и пилетину и соју из Бразила.

И Бразил у игри

Бразилска председница Дилма Русеф такође је искористила прилику и окренула се Путину, који је у јулу посетио њену земљу. Бразил је по хитном поступку издао дозволу за 90 кланица, како би могле да извезу пилетину на руско тржиште. Поред меса, у Русију ће стићи и веће количине бразилског кукуруза и соје.

(Блиц)   

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер