петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Ко поседује илегално наоружање има још 20 дана да га преда полицији, иначе му следује затвор; до сада легализовано 350 оружја и 100 експлозивних направа
Хроника

Блиц: Ко поседује илегално наоружање има још 20 дана да га преда полицији, иначе му следује затвор; до сада легализовано 350 оружја и 100 експлозивних направа

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 11. септембар 2017.

Грађани Србије до краја септембра могу да предају своје оружје, а одзив власника илегалних цеви је слабији него лане.

Како је за “Блиц” изјавила Зорица Лончар Касалица из МУП-а, од почетка јуна до септембра је предато 350 комада разних врста оружја, 100 бомби и разних експлозивних средстава и око 25.000 комада муниције. Највећи одзив грађана је у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу.

За три месеца предато 350 комада илегалног оружја, а ево где је одзив био највећи

Касалица подсећа да је прошле године предато 926 комада оружја и 61.755 комада муниције, а да је 2015. године предато чак 7.500 дугих и кратких цеви и више од 150.000 комада муниције.

- Грађани могу сами да изаберу да ли ће да понесу оружје и безбедно га предају полицијској станици или да телефоном позову најближу станицу и полиција ће доћи и преузети га - подсећа наша саговорница, уз напомену да је ово најбољи начин да се људи реше илегалног оружја јер тако неће сносити кривичну одговорност нити су у обавези да доказују порекло оружја.

Из Националне асоцијације за оружје подржавају акцију МУП-а и напомињу да је одзив ове године мањи, највероватније јер су претходне акције уродиле плодом.

- Ипак, сматрамо да би легализација дала још боље резултате када би се процедура поједноставила и када се не би наплаћивао порез на оружје од 3.500 динара. Ми смо иницирали измене закона, тражимо либерализацију, мање таксе и једноставнију процедуру - прича Илић. Он каже да се људи одричу легализације јер не желе да улазе у компликован процес који кошта, па чак и да бацају оружје.

- То је изузетно опасно, поготово када је реч о војничком оружју и експлозивним направама које не могу да се легализују. Апелујемо на надлежне да поједноставе процедуру како би и обични људи који су, рецимо, наследили ловачко оружје које за њих има само сентименталну вредност могли легално да га задрже без великих трошкова јер се оно практично не користи - објашњава Илић.

Затвор за нелегално оружје

Казне за нелегално држање оружја пооштрене су од 1. јуна ове године и крећу се од шест месеци до пет година затвора, а за већу количину оружја и до 12 година затвора.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер