уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Како би на грчком референдуму гласали светски признати економисти?
Хроника

Блиц: Како би на грчком референдуму гласали светски признати економисти?

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

Референдум на којем ће народ Грчке одлучити да ли ће држава наставити или прекинути сарадњу са кредиторима одржаће се сутра. Влада на челу са премијером Алексисом Ципрасом и Јанисом Варуфакисом позивају грађане да гласају против прихватања предлога Тројке и заокруже "не". Анкете најављују веома неизвесан референдум, са приближно истим бројем гласова за обе опције. Своју реч о референдуму дали су и светски признати економисти.

Џозеф Стиглиц - НЕ

Добитник Нобелове награде и професор на универзитету Колумбија Џозеф Стиглиц жестоки је критичар политике "Тројке".

- Не памтим да је иједна економска депресија у историји била изазвана на овако намеран начин, са овако катастрофалним последицама. Грци, обе опције носе велики ризик. Ја вам саветујем да заокружите "не". Та опција вам гарантује какву-такву наду да ћете, као традиционално демократска земља, сами контролисати сопствену судбину. Таква будућност, иако далеко мање просперитетна него прошлост, и даље представља бољу опцију од наставка сарадње са кредиторима, која пружа једино непојмљиво мучење и дужничко ропство коме се крај не назире - закључио је Стиглиц.

Пол Кругман - НЕ

Још један нобеловац стао је у ред оних који подржавају политику Алексиса Ципраса и његову иницијативу да Грци заокруже "не" на референдуму. Кругман сматра да постоје два разлога због којих би Грци требало да се захвале кредиторима на "сарадњи" и пођу својим путем.

Први разлог је зато што би напуштање евра било много бољи потез од "остајања на мртвој тачки као у протеклих пет година", и друго, гласање за наставак сарадње са кредиторима значило би скоро сигуран крах владе Алексиса Ципраса и Сиризе.

"Сада је дошао тренутак одлуке, који је Ципрас препустио народу Грчке, који има прилику да сам одлучи о својој судбини. Искрено се надам да ће донети праву одлуку", написао је Кругман.

Прослављени нобеловац је додао да је "најтеже прошло", и да популарни "Греxит" уопште није тако катастрофалан како се неки труде да га представе.

"Грчке банке су затворене, а контрола капитала је уведена. Излазак Грчке из евра (Греxит) уопште није тако страшан, а ситуација о напуштању евра делује много светлије од останка у истом систему и безизлазном лавиринту дугова", закључио је Пол Кругман.

Томас Пикети - НЕ

Професор у Париској школи економије и аутор "Капитала у 21. веку" саветује Грцима да раскрсте са ММФ, ЕЦБ и ЕК, сматрајући да су предлози "Тројке" катастрофални и изнуђивачки".

- Прво, захтеви кредитора су класична изнуда. Друго, оно што Европа не схвата је да би изоловањем Грчке ослободила пут Русији, која би оберучке прихватила да помогне Грцима и тако добије стратешког савезника од непроцењиве вредности у Европи. Избор јесте компликован, али за мене нема дилеме. Грци, заокружите "не" - рекао је Пикети.

Џефри Сакс - НЕ

Директор Института "Земља" при Колумбија универзитету има јасну теорију. Сакс сматра да Европа мора да пружи бројне олакшице Грцима и "олабави стисак", како би ова земља могла да враћа дугове, али истовремено успела да опорави економију.

- Немци морају да промене приступ и по сваку цену задрже Грчку у еврозони. Ангела Меркел и Немачка морају да промене свој став, омогуће Грчкој бољи, смисленији и оствариви начин враћања дугова. Да би се то десило, Грци морају да заокруже "не". У супротном, нема им спаса - изјавио је Сакс.

Кристофер Писаридес - ДА

Британско-кипарски економиста и добитник Нобелове награде има супротно мишљење од својих горе наведених колега.

Писаридес се донекле слаже да је аскетска штедња обогаљила грчку економију и знатно утицала на раст незапослености, међутим не сматра да је гласање за прекид сарадње са кредиторима решење.

- 'Да' је и даље најбоља опција. На дугом штапу, али најбоља. Пут опоравка је суочавање са проблемом, а не бежареформе су једино решење - јасан је Писаридес.

Вики Прајс - ДА

Главна саветница Центра за економско истраживање верује да су обе стране подједнако криве за тренутну ситуацију, и Грци и кредитори.

- Референдум уопште не би требало да се одржи. Ипак, у оваквим условима, ја бих ипак заокружила "да". Та опција задржава банке у солвентном стању, и оставља простор за даље преговоре - каже Прајсова. Она је додала да је "каиш превише стегнут", те да Грчка мора да уведе реформе које би биле другачије конципиране.

- Гласање против наставка сарадње би умногоме погоршало ситуацију. Банке би у потпуности пресушиле, а излазак из система евра би водио у хиперинфлацију и комплетну обезвређеност драхме, која би се успоставила као нова валута - каже Прајсова.

Професори економије на грчким универзитетима - ДА

У отвореном писму које је потписало 246 грчких професора економије, народ се позива да на референдуму ипак заокружи "да". У супротном, професори тврде да Грчка скоро сигурно напушта Европску унију.

"Имајући у виду сијасет неуспешних преговора, сматрамо да је на референдуму на коцки много више од наставка програма помоћи. На коцки је будућност Грчке у еврозони и Европској унији. Заокружите 'да", написали су професори.

В. Филиповић

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер