петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Гзавије де Марнак под снажним утицајем Кристофера Дела и Хашима Тачија
Хроника

Блиц: Гзавије де Марнак под снажним утицајем Кристофера Дела и Хашима Тачија

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 01. август 2011.

Шеф Еулекса Гзавије Бу де Марнак, међународни чиновник који је спреман да по потреби упути специјалне јединице Еулекса - СПУ на Србе окупљене на барикадама, вратио се на Косово и Метохију. Марнак је, како “Блиц” сазнаје, прекинуо одмор на захтев премијера Косова Хашима Тачија и према нашим сазнањима, неће присуствовати ни кћеркиној свадби.

Шеф Еулекса, иначе војник, француски генерал и бивши командант Кфора, како за “Блиц недеље” каже одлично обавештени страни дипломата из Приштине, првенствено је “човек под снажним утицајем Американаца, а тек потом службеник ЕУ”. За јуче је, сазнаје “Блиц недеље”, била планирана акција разбијања демонстрација Срба, али је неколико пута током дана одлагана.

Према јучерашњем плану, специјалци Еулекса - СПУ требало је да воде акцију, а Кфор да буде логистичка подршка. Кфор има дозволу да дејствује, међутим команданту Ерхарду Билеру је из Брисела сугерисано да не употребљава силу. Током дана локални Срби нису дали ниједан повод Кфору да се активније укључи. Било је неколико провера стања на терену надлетањем хеликоптером и довожењем оклопних возила надомак барикада, посебно у Рударима. Међутим, сваки пут је број Срба био већи од очекиваног и није се смањивао, што је доводило до процене да би акција могла бити ризична.

Предвече се у међународним изворима могло чути да би до понедељка могло до се одложи “склањање барикада”. Разлог је готово известан долазак у Приштину и Београд главног преговарача ЕУ у техничким преговорима Роберта Купера, који би требало да издејствује договор међу странама, а да потом Београд утиче на Србе да склоне барикаде. Међутим, јуче нико није могао поуздано да прецизира даљи сценарио блокаде севера.

Шеф Еулекса Гзавије Бу де Марнак према добро обавештеним изворима, требало је до краја месеца да буде на одмору. Међутим, премијер Косова Хашим Тачи од Марнакових сарадника није добио зелено светло Еулекса за слање специјалних јединица РОСУ на север. Мисија се од понедељка, када је акција извршена, буквално сама искључила из дешавања на КиМ. Наш саговорник каже да је Тачи позвао “пријатеља” који има овлашћења да се врати хитно на Косово.

Добро упућени извор “Блица недеље” наводи да је Марнак као командант Кфора “био добар војник”. Када је постављен за шефа мисије, он је испрва водио политику на Косову тако да не меша Еулекс, чак ни у послове који су у оквиру мандата, наводећи да мисија имају у опису посла само мониторинг.

- А онда је у последње време под директним утицајем Американаца. Утицај се врши преко америчког амбасадора у Приштини Кристофера Дела - каже “Блицов” извор.

Иначе, Дел је био упознат са акцијом слања специјалне јединице РОСУ на север. Шеф Еулекса Гзавије Бу де Марнак одмах по доласку у Приштину изјавио је “да Еулекс поштује устав и законе Косова и подржава успостављање царинске контроле на целој територији Косова”. Он је додао да су “напади на Кфор и Еулекс неприхватљиви и да неће толерисати никакав облик насиља”.

- Нећу толерисати никакво ограничавање слободе кретања на Косову. Разговарао сам са командантом Кфора Ерхардом Билером и договорио да Кфор и Еулекс раде на обезбеђењу слободе кретања, а отпор томе је илегалан и неће се толерисати - најавио је Марнак.

“Блиц” је јуче дошао у посед депеше земаља Квинта (САД, Велика Британија, Немачка, Француска, Италија) у којој се изражава забринутост због акције РОСУ и наводи да ред и мир морају да се успоставе на терену, а Приштина мора да уложи све напоре да се врати дијалогу. Међутим, међународна заједница је сложна у ставу да се мора обезбедити “слобода кретања на целој територији”.

Јучерашњи дан на северу је протекао у миру, а предвече су Срби правили планове за ноћна дежурства. Први проблеми ембарга Приштине који тренутно на пунктовима спроводи Кфор, већ јуче почели су да се осећају. На север није ушла ниједна од основних намирница које се иначе свакодневно допремају из Рашке.

У радње нису стигли хлеб и млеко. То је управо и највећа бојазан локалног становништа. Живот на северу изменио се више него што се очекивало. Кризни штаб локалних Срба донео је одлуку да нема точења алкохола по кафићима и да се избегавају славља како би сви били спремни да на оглашавање сирена за узбуну дођу на барикаде.

На барикади у Рударима кажу за “Блиц” да су најмање две свадбе одложене јер су младожење на барикадама. Јуче је, међутим, било једно венчање, а колона сватова је прошла и поздравила окупљене на барикади.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер