петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Ексклузивно - садржај резолуције Европског парламента о Војиславу Шешељу
Хроника

Блиц: Ексклузивно - садржај резолуције Европског парламента о Војиславу Шешељу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. новембар 2014.

Након дводневног разматрања неколико предлога хитне резолуције Европског парламента о Србији због случаја Шешељ, састављена је коначна заједничка верзија текста о којој ће се расправљати и гласати данас на ванредној седници у Страсбургу.

У нацрту резолуције се од Хашког трибунала тражи да преиспита да ли у новим околностима постоје услови за привремено пуштање Шешеља на слободу. Изражава се и жаљење због Шешељевих провокативних јавних наступа и ратне реторике, што код жртава буди психолошке ране због ратних злочина почињених почетком деведесетих година. Резолуцијом ће се нагласити и да су недавне изјаве Војислава Шешеља штетне по процес помирења и да представљају сметњу регионалној сарадњи.

Европски парламент, према нацрту резолуције, планира да изрази забринутост што је изостала примерена политичка и правна реакција власти Србије на Шешељево понашање, што смањује поверење жртава у правни процес. Зато се власти Србије и демократске странке охрабрују да осуде јавну демонстрацију говора мржње и ратне реторике.

Од српских власти ће се тражити да истражи да ли је Шешељ прекршио српске законе и да ојача и спроводи законе који забрањују говор мржње, дискриминацију и позиве на насиље, исто тако да подрже појединце и све политичке странке и невладине организације које се боре против говора мржње.

Наводи се да је Шешељ изјавама о Вуковару на Дан сећања жртава из тога града дао саопштење којим је "честитао четницима ослобођење Вуковара".

Такође се наводи да је Шесељ у неколико наврата споменуо пројекат "велике Србије", чиме је јавно изразио територијалне претензије према једној држави чланици ЕУ, Хрватској.

Од Трибунала се тражи да убрза поступке и да предузме кораке којима би се повратило поверење у Хашки трибунал које је пољуљано гнусним и неприхватљивим изјавама Војислава Шешеља. Резолуција о Србији због случаја Шешељ усваја се на иницијативу хрватских заступника у Европском парламенту, али има широку подршку и међу другим заступницима Европског парламента, тако да је сигурно да ће бити усвојена.

Главне тачке Резолуције

- Шешељ је увредом жртава Вуковара прекршио услов да не утиче на жртве

- Изјавом да се неће вратити у Хаг је прекршио још један услов превременог пуштања

- Шешељ је поновио територијалне претензије према Хрватској, чланици ЕУ

- Жаљење што је изостала адекватна политичка и правна реакција власти у Београду на Шешељеве изјаве

- Србија треба истражити да ли је Шешељ прекршио и законе Србије својим говором мржње

- Хашки суд мора да преиспита да ли још увек постоје услови за боравак Шешеља на привременој слободи.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер