Početna strana > Hronika > Blic: Dorada rezolucije o Kosovu u dogovoru sa Vašingtonom i Briselom?
Hronika

Blic: Dorada rezolucije o Kosovu u dogovoru sa Vašingtonom i Briselom?

PDF Štampa El. pošta
subota, 28. avgust 2010.

Vlast neće povući rezoluciju koju je predala Generalnoj skupštini UN, ali je spremna da je menja i najverovatnije će već tokom vikenda biti obavljene konsultacije sa Briselom i Vašingtonom o tome kakvo ublažavanje bi omogućilo njihov uzdržan stav, saznaje „Blic” u vrhu vlasti. Razmatra se opcija promena teksta amandmanima.

- Spremni smo da menjamo rezoluciju, ali bez prelazaka poznatih crvenih linija - kaže izvor „Blica“ iz vrha vlasti. Kompromis bi mogao biti pronađen u izbacivanju dela uvodne rečenice da je „jednostrana secesija neprihvatljiv način rešavanja spora”.
Poruka nemačkog šefa diplomatije Gvida Vestervelea da je status Kosova završena priča nije ostavila ni najmanju dilemu da će, ukoliko Beograd to ne prihvati, Nemačka ometati svako dalje napredovanje Srbije ka EU. To je uticalo da vrh vlasti pokuša agilnije da dođe do dogovora sa SAD i EU.

- Mi nećemo povući rezoluciju, a neće biti ni kontrarezolucije, koliko je zasad poznato. Najrealnija opcija je da će doći do amandmana tokom samog procesa debate u Generalnoj skupštini i da će amandmanima biti promenjeni delovi naše rezolucije koji najviše smetaju zemljama Kvinte. Tom opcijom niko ne bi bio sasvim nezadovoljan jer bi Srbija dobila izglasavanje rezolucije, a u amandmanima ne bi bile konstatacije koje su nama neprihvatljive i koje eksplicitno priznaju nezavisnost Kosova ili direktno pozivaju Beograd i Prištinu na pregovore jer to ne bi dozvolile zemlje koje nisu priznale Kosovo - objašnjava za „Blic” mogući način promene Nikola Jovanović, urednik „Izazova evropskih integracija”, inače dobro obavešten o opcijama o kojima razmišlja državni vrh Srbije.
Poznato je da SAD i EU imaju velike primedbe na tri stvari koje su konstatovane u srpskoj rezoluciji. Pre svega, na rečenicu da „jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja” jer ne žele bilo šta što dovodi u pitanje nezavisnost Kosova. Drugo na čemu su insistirali do sada jeste da se u rezoluciji, umesto poziva na dijalog o svim „otvorenim pitanjima”, napiše „o svim tehničkim pitanjima”. A treći kamen spoticanja nalazi se na kraju srpskog predloga, gde se poziva da Kosovo bude predmet razmatranja UN. Najuticajnije zemlje EU žele da se o svemu što se tiče Srbije i Kosova razgovara u Briselu, na čemu je insistirao i nemački ministar Gvido Vestervele. Srbija, naprotiv, želi da Kosovo zadrži na dva koloseka - da se statusna pitanja rešavaju u UN, gde ima zaštitu Rusije i Kine, a da se o tehničkim stvarima razgovara u Briselu.

Domaći poznavaoci međunarodnih odnosa smatraju da bi Srbija, ukoliko ne promeni ništa u dosadašnjoj tvrdoj strategiji oko Kosova i nastavi da insistira na ovakvoj rezoluciji, ugrozila svoju evropsku budućnost.

- Vestervele nije doneo ultimatum, ali je to bila ozbiljna poruka iz koje je jasno da će Nemačka o svemu što se tiče evropskih aspiracija Srbije odlučivati uzimajući u obzir ponašanje Srbije po pitanju rezolucije. I pre podnošenja naše rezolucije smatrao sam da je potrebno naći zajednički jezik sa EU o rezoluciji, a njeno brzopleto podnošenje smatra se u Briselu i SAD kao akt loše volje s naše strane.

Verovatno je razgovor sa Vesterveleom delovao. Neke stranke koje su deo vladajuće koalicije traže promenu rezolucije. Međutim, državni vrh je u problemu jer je tvrdo insistirao da rezoluciju neće menjati i teško je naći način da se ona sada menja - kaže za „Blic” Ivan Vujačić, naš bivši ambasador u SAD.

Profesor Fakulteta političkih nauka i bivši ambasador u Francuskoj Predrag Simić naglašava da je Vestervele govorio ne samo u ime EU već i u ime SAD i da posle njegove posete ne može više da se govori o tome da su „EU i Kosovo odvojeni procesi”.

- Svaka dalja odluka državnog vrha o rezoluciji imaće dalekosežne posledice i ako Beograd ostane pri rezoluciji, neće biti skorog razmatranja naše kandidature u EU. Naša pobeda u GS UN značila bi direktnu konfrontaciju sa zemljama Kvinte, a poraz ne bi bio prijatan za našu poziciju na međunarodnom planu - kaže Simić za „Blic”.

Zamenik predsednika Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić izjavio je juče da je značajno to što je Vestervele u razgovoru sa stranačkim prvacima rekao „da neće biti zastoja, ili se bar tako kaže, u evropskim integracijama Srbije, da možemo da očekujemo više investicija i da Srbija može da napreduje. To je bolji život i perspektiva za građane Srbije”, naglasio je Vučić.

On je dodao da je, prema njegovim informacijama, vlast spremna na određene vrste ustupaka po pitanju rezolucije o Kosovu, ali nije precizirao o čemu je reč.

Neophodan dijalog Beograda i Prištine
Ministar spoljnih poslova Nemačke Gvido Vestervele posetio je juče Prištinu i Sarajevo. Na Kosovu je naglasio da je neophodan konstruktivan dijalog Beograda i Prištine i istakao da će Nemačka i dalje raditi na tome da „Kosovo što pre bude član evropske porodice”. On je na konferenciji za novinare u Prištini rekao da se ne slaže sa predlogom rezolucije o Kosovu koju je Srbija podnela GS UN. Vestervele je u Sarajevu poručio da BiH ima budućnost u EU samo kao jedinstvena država i naglasio da su u toj zemlji nužne ustavne promene.

(Blic)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner