Хроника

Блиц: Дорада резолуције о Косову у договору са Вашингтоном и Бриселом?

Штампа
субота, 28. август 2010.

Власт неће повући резолуцију коју је предала Генералној скупштини УН, али је спремна да је мења и највероватније ће већ током викенда бити обављене консултације са Бриселом и Вашингтоном о томе какво ублажавање би омогућило њихов уздржан став, сазнаје „Блиц” у врху власти. Разматра се опција промена текста амандманима.

- Спремни смо да мењамо резолуцију, али без прелазака познатих црвених линија - каже извор „Блица“ из врха власти. Компромис би могао бити пронађен у избацивању дела уводне реченице да је „једнострана сецесија неприхватљив начин решавања спора”.
Порука немачког шефа дипломатије Гвида Вестервелеа да је статус Косова завршена прича није оставила ни најмању дилему да ће, уколико Београд то не прихвати, Немачка ометати свако даље напредовање Србије ка ЕУ. То је утицало да врх власти покуша агилније да дође до договора са САД и ЕУ.

- Ми нећемо повући резолуцију, а неће бити ни контрарезолуције, колико је засад познато. Најреалнија опција је да ће доћи до амандмана током самог процеса дебате у Генералној скупштини и да ће амандманима бити промењени делови наше резолуције који највише сметају земљама Квинте. Том опцијом нико не би био сасвим незадовољан јер би Србија добила изгласавање резолуције, а у амандманима не би биле констатације које су нама неприхватљиве и које експлицитно признају независност Косова или директно позивају Београд и Приштину на преговоре јер то не би дозволиле земље које нису признале Косово - објашњава за „Блиц” могући начин промене Никола Јовановић, уредник „Изазова европских интеграција”, иначе добро обавештен о опцијама о којима размишља државни врх Србије.
Познато је да САД и ЕУ имају велике примедбе на три ствари које су констатоване у српској резолуцији. Пре свега, на реченицу да „једнострана сецесија не може бити прихватљив начин за решавање територијалних питања” јер не желе било шта што доводи у питање независност Косова. Друго на чему су инсистирали до сада јесте да се у резолуцији, уместо позива на дијалог о свим „отвореним питањима”, напише „о свим техничким питањима”. А трећи камен спотицања налази се на крају српског предлога, где се позива да Косово буде предмет разматрања УН. Најутицајније земље ЕУ желе да се о свему што се тиче Србије и Косова разговара у Бриселу, на чему је инсистирао и немачки министар Гвидо Вестервеле. Србија, напротив, жели да Косово задржи на два колосека - да се статусна питања решавају у УН, где има заштиту Русије и Кине, а да се о техничким стварима разговара у Бриселу.

Домаћи познаваоци међународних односа сматрају да би Србија, уколико не промени ништа у досадашњој тврдој стратегији око Косова и настави да инсистира на оваквој резолуцији, угрозила своју европску будућност.

- Вестервеле није донео ултиматум, али је то била озбиљна порука из које је јасно да ће Немачка о свему што се тиче европских аспирација Србије одлучивати узимајући у обзир понашање Србије по питању резолуције. И пре подношења наше резолуције сматрао сам да је потребно наћи заједнички језик са ЕУ о резолуцији, а њено брзоплето подношење сматра се у Бриселу и САД као акт лоше воље с наше стране.

Вероватно је разговор са Вестервелеом деловао. Неке странке које су део владајуће коалиције траже промену резолуције. Међутим, државни врх је у проблему јер је тврдо инсистирао да резолуцију неће мењати и тешко је наћи начин да се она сада мења - каже за „Блиц” Иван Вујачић, наш бивши амбасадор у САД.

Професор Факултета политичких наука и бивши амбасадор у Француској Предраг Симић наглашава да је Вестервеле говорио не само у име ЕУ већ и у име САД и да после његове посете не може више да се говори о томе да су „ЕУ и Косово одвојени процеси”.

- Свака даља одлука државног врха о резолуцији имаће далекосежне последице и ако Београд остане при резолуцији, неће бити скорог разматрања наше кандидатуре у ЕУ. Наша победа у ГС УН значила би директну конфронтацију са земљама Квинте, а пораз не би био пријатан за нашу позицију на међународном плану - каже Симић за „Блиц”.

Заменик председника Српске напредне странке Александар Вучић изјавио је јуче да је значајно то што је Вестервеле у разговору са страначким првацима рекао „да неће бити застоја, или се бар тако каже, у европским интеграцијама Србије, да можемо да очекујемо више инвестиција и да Србија може да напредује. То је бољи живот и перспектива за грађане Србије”, нагласио је Вучић.

Он је додао да је, према његовим информацијама, власт спремна на одређене врсте уступака по питању резолуције о Косову, али није прецизирао о чему је реч.

Неопходан дијалог Београда и Приштине
Министар спољних послова Немачке Гвидо Вестервеле посетио је јуче Приштину и Сарајево. На Косову је нагласио да је неопходан конструктиван дијалог Београда и Приштине и истакао да ће Немачка и даље радити на томе да „Косово што пре буде члан европске породице”. Он је на конференцији за новинаре у Приштини рекао да се не слаже са предлогом резолуције о Косову коју је Србија поднела ГС УН. Вестервеле је у Сарајеву поручио да БиХ има будућност у ЕУ само као јединствена држава и нагласио да су у тој земљи нужне уставне промене.

(Блиц)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]