субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Диковић крије тајну о паду хеликоптера
Хроника

Блиц: Диковић крије тајну о паду хеликоптера

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2015.

Обе комисије које испитују пад хеликоптера завршиле су извештаје, али јавност ни три недеље касније не зна шта је изазвало удес и да ли је било пропуста у ланцу командовања.

Техничка комисија РВ и ПВО, која се бавила узроцима и околностима пада, јуче је завршила извештај и већ данас ће га предати Вишем јавном тужилаштву у Београду, у којем је већ извештај комисије коју је формирао начелник Генералштаба Војске

А управо је генерал Диковић, према сазнањима „Блица“, спречио да у јавност изађу детаљи првог, суштински важнијег извештаја о поштовању процедура при ангажовању хеликоптера иако је лично, дан после удеса, рекао да ће јавност бити обавештавана о свим детаљима како комисија до њих буде долазила.

Диковићу је, како тврди извор „Блица“, приказан и снимак конференције за новинаре у Дому војске 14. марта на којој то изговара, али је он остао непопустљив.

- Није желео да се објаве чак ни имена чланова комисије нити, рецимо, податак кога је све комисија саслушала. А саслушала је све који су били у ланцу командовања то вече - каже извор „Блица“, али не прецизира о коме је реч.

Чињенице

13. март Око 22.31 хеликоптер Ми-17 срушио се код Сурчина. Погинуло седам особа.

14. март Формиране две комисије - за испитивање поштовања процедура и за откривање узрока пада.

18. март Прва комисија завршила рад, али је извештај остао тајна.

20. март Први извештај предат Вишем јавном тужилаштву у Београду.

30. март Техничка комисија РВ и ПВО завршила извештај о узроцима и околностима пада.

Детаље из извештаја до сада је износио само премијер Александар Вучић, а министар одбране Братислав Гашић јуче је на конкретно питање може ли, због породица погинулих, да каже тачан дан када ће подаци из извештаја бити јавни одговорио да то није у његовој надлежности, и да ће јавност бити упозната са извештајем чим комисија буде завршила рад.

Технички пропусти нису одлучујуће допринели несрећи

Министарство одбране је раније саопштило, позивајући се на интерно упутство Министарства, да је та ствар сада у надлежности Тужилаштва.

На то је реаговао повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић оценивши да интерни акт Министарства никако не може да буде јачи од слова закона, те да тај извештај не може да буде тајна. У Тужилаштву кажу да се засад неће оглашавати, а да ће, када им стигне други извештај, одлучити да ли ће их објавити.

Техничка комисија РВ и ПВО, како је саопштено, „дошла је до свих података на основу којих је извршила анализу и извела закључке“, а све то наведено је у извештају „с комплетном пратећом документацијом од око 500 страница“. У комисији су били припадници више институција Војске и Министарства одбране.

Вучић: Било је техничких пропуста

Премијер Александар Вучић је изјавио јуче да је прочитао и други извештај о паду хеликоптера и да тамо „нема Бог зна шта спектакуларно“. У извештају, каже, постоје две важне ствари које ће јавност сазнати. Вучић је рекао да је „сигурно да је било техничких пропуста, али да они нису одлучујуће допринели несрећи“. Премијер се нада и да ће детаље о несрећи саопштити људи из тужилаштва. „Што се мене тиче, Тужилаштво може да објави извештај било кад. Ви их позовите. Питајте тужиоце, могли су да их објаве кад год. Ја не смем да их позовем јер је то независно тело“, казао је Вучић.

Министарство најавило за данас извештај на 500 страна

Комисија за основно испитивање удеса војног хеликоптера 13. марта, коју је формирао командант Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, данас ће предати извештај Вишем јавном тужилаштву у Београду, најавило је Министарство одбране.

Више јавно тужилаштво је захтевом од 16. марта тражило "сву документацију сачињену у вези са критичним догађајем, пре свега налазе комисија које су формиране да испитају узроке који су довели до настанка пада војног хеликоптера ХТ-48", када је погинуло седам особа, наведено је у саопштењу.

"Комисија је дошла до свих података на основу којих је извршила анализу и извела закључке, а извештај са комплетном пратећом документацијом има око 500 страница", каже се у саопштењу.

Комисију су чинили припадници Министарства одбране и Војске Србије из Војнотехничког института, Техничког опитног центра, Ваздухопловномедицинског института, Команде Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране.

(Блиц)    

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер