Početna strana > Hronika > Blic: Cilj susreta Tadića i Hejga da se isprave nesporazumi i spusti tenzija između Srbije i EU
Hronika

Blic: Cilj susreta Tadića i Hejga da se isprave nesporazumi i spusti tenzija između Srbije i EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 31. avgust 2010.

Ministar spoljnih poslova Velike Britanije Vilijam Hejg ne donosi danas u Beograd ni pretnje ni ultimatum, saznaje „Blic“ iz izvora u vrhu vlasti. Naprotiv, Hejg dolazi na poziv predsednika Srbije Borisa Tadića, čiji je kabinet gotovo mesec dana lobirao da do ove posete dođe, da bi se izgladili odnosi sa jednom od ključnih zemalja Unije koja je bila najviše pogođena odlukom Beograda da bez konsultacija sa Briselom podnese rezoluciju Generalnoj skupštini UN.

Cilj današnjeg susreta Tadića i Hejga je da se u ličnom susretu izglade svi dosadašnji nesporazumi i da se spusti tenzija koja je podignuta posle mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da je kosovska deklaracija o nezavisnosti u skladu sa međunarodnim pravom i pokušaja Srbije da to mišljenje na neki način anulira dajući mu politički zaključak koji bi bio više u korist Srbije. Nije tajna da je način na koji je podneta rezolucija izazvao ličnu uvređenost britanskog ambasadora u Beogradu Stivena Vordstvorta. Ambasadori su pozvani u Ministarstvo spoljnih poslova, gde im je izdiktiran predlog srpske rezolucije (morali su da ga svojeručno pišu), a nakon toga je rezolucija hitno podneta bez čekanja njihovog mišljenja. Bilo je to ponižavajuće.
Kako „Blic“ saznaje iz diplomatskih izvora u Briselu, Hejg bi od Tadića mogao da traži da se ova rezolucija sasvim povuče. Međutim, ne očekuje se da na ovom zahtevu insistira i verovatno bi London pristao na promenu rezolucije koja bi je potpuno obesmislila.
- Veoma je dobro što do ove posete dolazi i ona je posledica našeg proaktivnog stava. Ona je važna za ispunjenje želje Beograda da postigne kompromis oko rezolucije, da bi ona bila što neutralnija. Hejgov dolazak nije direktno vezan za raniju posetu nemačkog ministra spoljnih poslova, ali verujem da do posete možda ne bi došlo da nije bilo otopljavanja odnosa nakon nemačke posete. U svakom slučaju, prioritet broj jedan je izgladiti sukob - kaže za „Blic“ Nikola Jovanović, urednik časopisa „Izazovi evropskih integracija“.
Nemačka vlada je juče kao pozitivnu ocenila spremnost Srbije na razgovore sa EU u vezi sa pitanjem Kosova. „Mi kao pozitivnu ocenjujemo spremnost srpske strane na razgovore u Briselu“, saopšteno je u Ministarstvu inostranih poslova u Berlinu.

Inače desničarski „Frankfurter algemajne cajtung“ objavio je posle Vesterveleove posete Beogradu da „srpski političari u internim razgovorima naglašavaju da im je potrebna „poslednja bitka“ u UN da bi domaćoj publici mogli da kažu da su u borbi za Kosovo sve pokušali“. Posle toga, kako FAZ prenosi navode „iz okruženja srpskog predsednika Tadića“, Beograd će imati „nezavisno od ishoda u Njujorku, prostora za koncesije i pragmatičnu politiku“.
Ministar spoljnih poslova Vilijem Hejg dolazi danas oko podneva i srešće se prvo sa predsednikom Tadićem, a zatim sa srpskim premijerom Mirkom Cvetkovićem, u čijoj će delegaciji biti i potpredsednik Vlade Božidar Đelić i ministar vojni Dragan Šutanovac. Hejg će se sresti i sa liderom SPS Ivicom Dačićem i liderom G17 plus Mlađanom Dinkićem. Poslednji susret predviđen je kasno popodne sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem.

Potpredsednik kosovske vlade Hajredin Kući izjavio je juče Priština neće odustati od svojih zahteva.
„Postoje dve stvari koje tražimo u vezi rezolucije. Prvo da se povuče srpski nacrt rezolucije i drugo da eventualna rezolucija koju bi usvojila Generalna skupština u svakom slučaju odražava volju građana Kosova i mišljenje MSP“, istakao je Kući.

SAD podržavaju evropsku perspektivu Srbije

Juče su Beograd posetili američki ambasadori pri NATO i EU Ivo Dalder i Vilijam Kenard i razgovarali sa savetnikom predsednika Srbije za spoljnu politiku Jovanom Ratkovićem, ministrom odbrane Draganom Šutanovcem i političkim direktorom Ministarstva spoljnih poslova Borkom Stefanovićem. „Ambasadori Dalder i Kenard smatraju da su njihovi sastanci koji su bili fokusirani na evropske integracije Srbije i saradnju sa NATO-m, bili informativni i korisni“, rečeno je „Blicu“ zvanično u Ambasadi SAD u Beogradu iz koje je ranije saopšteno da njihova poseta „potvrđuje snažnu podršku SAD težnjama Srbije u njenim evropskim integracijama“.

Jeremić: Podrška Južne Afrike

Stav Južne Afrike, koja nije priznala nezavisnost Kosova, neće se menjati, izjavila je juče ministarka inostranih poslova Južne Afrike Maite Nkoana Mašabane posle razgovora sa ministrom spoljnih poslova Srbije Vukom Jeremićem. Srpski ministar je, u izjavi novinarima posle sastanka, naglasio da ovakav stav za Srbiju predstavlja veliko ohrabrenje jer je Južna Afrika neprikosnoveni lider na afričkom kontinentu. Jeremić je istakao važnost podrške Pretorije inicijativi Srbije da se dođe do kompromisnog rešenja za status Kosova, prihvatljivog za sve i u skladu sa pravilima i principima UN

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner