петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Циљ сусрета Тадића и Хејга да се исправе неспоразуми и спусти тензија између Србије и ЕУ
Хроника

Блиц: Циљ сусрета Тадића и Хејга да се исправе неспоразуми и спусти тензија између Србије и ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. август 2010.

Министар спољних послова Велике Британије Вилијам Хејг не доноси данас у Београд ни претње ни ултиматум, сазнаје „Блиц“ из извора у врху власти. Напротив, Хејг долази на позив председника Србије Бориса Тадића, чији је кабинет готово месец дана лобирао да до ове посете дође, да би се изгладили односи са једном од кључних земаља Уније која је била највише погођена одлуком Београда да без консултација са Бриселом поднесе резолуцију Генералној скупштини УН.

Циљ данашњег сусрета Тадића и Хејга је да се у личном сусрету изгладе сви досадашњи неспоразуми и да се спусти тензија која је подигнута после мишљења Међународног суда правде о томе да је косовска декларација о независности у складу са међународним правом и покушаја Србије да то мишљење на неки начин анулира дајући му политички закључак који би био више у корист Србије. Није тајна да је начин на који је поднета резолуција изазвао личну увређеност британског амбасадора у Београду Стивена Вордстворта. Амбасадори су позвани у Министарство спољних послова, где им је издиктиран предлог српске резолуције (морали су да га својеручно пишу), а након тога је резолуција хитно поднета без чекања њиховог мишљења. Било је то понижавајуће.
Како „Блиц“ сазнаје из дипломатских извора у Бриселу, Хејг би од Тадића могао да тражи да се ова резолуција сасвим повуче. Међутим, не очекује се да на овом захтеву инсистира и вероватно би Лондон пристао на промену резолуције која би је потпуно обесмислила.
- Веома је добро што до ове посете долази и она је последица нашег проактивног става. Она је важна за испуњење жеље Београда да постигне компромис око резолуције, да би она била што неутралнија. Хејгов долазак није директно везан за ранију посету немачког министра спољних послова, али верујем да до посете можда не би дошло да није било отопљавања односа након немачке посете. У сваком случају, приоритет број један је изгладити сукоб - каже за „Блиц“ Никола Јовановић, уредник часописа „Изазови европских интеграција“.
Немачка влада је јуче као позитивну оценила спремност Србије на разговоре са ЕУ у вези са питањем Косова. „Ми као позитивну оцењујемо спремност српске стране на разговоре у Бриселу“, саопштено је у Министарству иностраних послова у Берлину.

Иначе десничарски „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ објавио је после Вестервелеове посете Београду да „српски политичари у интерним разговорима наглашавају да им је потребна „последња битка“ у УН да би домаћој публици могли да кажу да су у борби за Косово све покушали“. После тога, како ФАЗ преноси наводе „из окружења српског председника Тадића“, Београд ће имати „независно од исхода у Њујорку, простора за концесије и прагматичну политику“.
Министар спољних послова Вилијем Хејг долази данас око поднева и срешће се прво са председником Тадићем, а затим са српским премијером Мирком Цветковићем, у чијој ће делегацији бити и потпредседник Владе Божидар Ђелић и министар војни Драган Шутановац. Хејг ће се срести и са лидером СПС Ивицом Дачићем и лидером Г17 плус Млађаном Динкићем. Последњи сусрет предвиђен је касно поподне са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем.

Потпредседник косовске владе Хајредин Кући изјавио је јуче Приштина неће одустати од својих захтева.
„Постоје две ствари које тражимо у вези резолуције. Прво да се повуче српски нацрт резолуције и друго да евентуална резолуција коју би усвојила Генерална скупштина у сваком случају одражава вољу грађана Косова и мишљење МСП“, истакао је Кући.

САД подржавају европску перспективу Србије

Јуче су Београд посетили амерички амбасадори при НАТО и ЕУ Иво Далдер и Вилијам Кенард и разговарали са саветником председника Србије за спољну политику Јованом Ратковићем, министром одбране Драганом Шутановцем и политичким директором Министарства спољних послова Борком Стефановићем. „Амбасадори Далдер и Кенард сматрају да су њихови састанци који су били фокусирани на европске интеграције Србије и сарадњу са НАТО-м, били информативни и корисни“, речено је „Блицу“ званично у Амбасади САД у Београду из које је раније саопштено да њихова посета „потврђује снажну подршку САД тежњама Србије у њеним европским интеграцијама“.

Јеремић: Подршка Јужне Африке

Став Јужне Африке, која није признала независност Косова, неће се мењати, изјавила је јуче министарка иностраних послова Јужне Африке Маите Нкоана Машабане после разговора са министром спољних послова Србије Вуком Јеремићем. Српски министар је, у изјави новинарима после састанка, нагласио да овакав став за Србију представља велико охрабрење јер је Јужна Африка неприкосновени лидер на афричком континенту. Јеремић је истакао важност подршке Преторије иницијативи Србије да се дође до компромисног решења за статус Косова, прихватљивог за све и у складу са правилима и принципима УН

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер