петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: Борис Тадић и Томислав Николић спремни да праве следећу Владу
Хроника

Блиц: Борис Тадић и Томислав Николић спремни да праве следећу Владу

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. септембар 2010.

Демократска странка нема ништа против да после наредних избора уђе у савез са Српском напредном странком јер би тиме из игре избацила мање странке, сазнаје „Блиц” у врху ДС. Демократе рачунају да би у ту коалицију после избора могли да уђу и социјалисти Ивице Дачића.

ДС је спремна да преговара чак и о месту премијера. СНС се, у жељи да у идућој влади њој припадне та позиција, упустила у трку за најјачу партију у Србији.

- СНС жели Николића на месту премијера, али да би могла да тражи то место, мора да буде најјача странка. Зато су спремни на коалицију са странкама мањина. Међутим, и ДС жели прво место на изборима и свог премијера, сем тога нема већих препрека за сарадњу између ДС и СНС - каже наш извор из врха Демократске странке и додаје да „не треба заборавити да ДС бира термин избора”.

Наш саговорник каже да демократе не искључују могућност да напредњак буде премијер, поготово што је рачуница да би Борис Тадић победио и на наредним председничким изборима 2013.

СНС: Веља на нашој страни

И у врху напредњака наглашавају да им је „изузетно ва­жно да буду први, а да је последњих дана опасност од тога да говоре истим језиком као ДС захтевала да одрже дистанцу”.

На прек­јучера­шњем сас­танку Томислава Николића и Војислава Коштунице на тему заједничког деловања опозиције, лидер ДСС је покушао да одговори првог човека напредњака од приче о европским интеграцијама.

- Послали смо поруку да је Србија на првом месту, али нико није искључио европске интеграције, иако је то била намера ДСС. Јасно је да са ДСС не можемо, а да су Велимир Илић и Нова Србија већ на нашој страни - објашњава саговорник „Блица” из врха СНС.

Да је на делу трка демократа и напредњака за најјачу странку у Србији, говоре и препуцавања између њих последњих дана.

СНС је после састанка два лидера опозиције саопштила да „отварање дијалога са Демократском странком Србије представља значајан помак ка озбиљнијем деловању опозиције”. Напредњаци наводе да између СНС и ДСС постоје значајне разлике, посебно у погледу односа према Европској унији, без које нема суштинског економског и социјалног опоравка Србије, али „у доброј вери настављају разговоре” и „потрагу за партнерима” у борби за расписивање ванредних избора.

 

ДС „безидејна”, СНС „превртљива”

Према мишљењу напредњака, ДС би требало да буде срећна због развоја конструктивне опозиције.

- Зачуђени смо тиме што је Демократска странка неуравнотежено реаговала на чињеницу да се у Србији опозициона борба води на уљудан и демократски начин - навела је у саопштењу Српска напредна странка.

Та странка је оценила да је власт на челу са ДС „безидејна, стерилна и окренута чувању сопствених позиција, а не бризи о грађанима Србије и њиховој будућности”.
Демократска странка јуче је саопштила да је „конструктивна опозиција добродошла, али да опозиција, без програма и идеје, окупљена око јединог интереса да се докопа голе власти, не може бити добра ни за државу, нити за грађане”.

- Српска напредна странка која дневно мења ставове о свим кључним питањима, која је јасно одустала од своје самопрокламоване европске политике, представља опасност за Србију јер показује да је спремна на сваку политику и идеологију, која би јој помогла да се домогне власти - саопштила је ДС.

ДСС: Не постоје услови за чвршћи савез са СНС

Слободан Самарџић, потпредседник ДСС, изјавио је јуче да још не постоје услови за чвршћи савез са Српском напредном странком и да је састанак челника две партије био усмерен на разјашњавање позиција. „Обавеза српске опозиције је да комуницира о кључним стварима у држави и ред је да има блиско становиште”, казао је Самарџић за Б92.

Шта значи Николићев позив на референдум

Томислав Николић је за Б92 изјавио да је спреман на расписивање референдума ако признање Косова буде услов за приступање Србије ЕУ. За Ђорђа Вукадиновића, политичког аналитичара, изјава председника СНС јесте избегавање директног изјашњавања о дилеми ЕУ - Косово. Вукадиновић је рекао да идеја о референдуму није бесмислена, али да је питање колико је искоришћена за избегавање одговора „на питање које за Николића постаје све неугодније”. Ставови СНС и ДСС, према оцени Вукадиновића, остали су начелно непромењени после разговора Николића и Коштунице, али је сусрет показао да постоји воља да се зауставе сукоби између две странке. Аналитичар Милан Николић оценио је изјаву о референдуму као одговор Томислава Николића на притисак Војислава Коштунице. „Председник СНС-а је на паметан начин одговорио на велики притисак од ДСС у правцу одрицања од ЕУ. Николић је рекао: ‘Питаћемо народ.’ Међутим, до тог референдума никад неће доћи, јер такво питање ЕУ никад неће ни поставити”, казао је Милан Николић.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер