петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Блиц: 100 дана владе Ане Брнабић - од "Фијата" до Вулинове ТЕТКЕ
Хроника

Блиц: 100 дана владе Ане Брнабић - од "Фијата" до Вулинове ТЕТКЕ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. октобар 2017.

Влада Србије је у првих 100 дана рада кренула бојажљиво, видело се одсуство политичког искуства премијерке Ане Брнабић, али се ситуација убрзо стабилизовала.

Извршни директор Центра за слободне изборе и демократију Бојан Клачар каже за “Блиц” да се недостатак рутине видео већ када је после другог интервјуа датог са места председнице Владе, Брнабићева транскрипт истог уручила руском амбасадору Александру Чепурину. То је, истиче, у самом старту довело до проблема у комуникацији и првих трзавица унутар Владе.

- Након што је узела учешће у преговорима око штрајка у „Фијату“, премијерка је стекла самопоуздање и преузела контролу над Владом, а то јој је омогућило да касније боље ради. Решавање проблема у Крагујевцу зато се могу сматрати преломном тачком - наводи Клачар.

Позитивна тачка у раду јесте и наставак европских интеграција. Иако се чини да није урађено много или бар не нешто јако велико, преговори су настављени у прилично комплексним условима.

- У земљи постоји прилично неевропски амбијент, али Влада је истрајала у том процесу и остала чврсто опредељена за ЕУ - наводи Клачар и истиче да је позиционирање дигитализације у врху агенде такође добро.

Када је реч о негативним стварима, једна афера је посебно потресла Владу.

- Свакако прво место заузима афера која се односи на куповину стана министра одбране Александра Вулина. И премијерка и Влада уопште су реаговали веома млако и недоречено. Нису показали одлучност - јасан је Клачар.

Оно што се такође може уврстити у лоше стране јесте то што се клатно политичке моћи из Немањине 11 преселило на Андрићев венац, па тако велики број позитивних или негативних ствари које би се могле анализирати у контексту првих 100 дана, иду на конто председника Александра Вучића.

Све чешће у јавности се појављују информације о сукобима на седницама Владе, па је на тренутке деловало да Брнабићева не влада ситуацијом, да није ауторитет и да је нетрпељивост између ње и министара или између министара на врхунцу.

Маџар: Веће плате и пензије - популизам и ризик

Тешко се резултати у економији могу свести на 100 дана. Шта је Влада урадила у том периоду, видеће се у будућности, јер је често потребно време између одлуке и акције с једне и ефеката и резултата с друге стране, каже за “Блиц” Љубомир Маџар, економиста.

Најављено повећање плата и пензија које је наишло на највећи одјек у јавности, Маџар не сматра позитивним.

- Иако сам пензионер и очекивано би било да то поздравим, не мислим да је то нарочито добро, јер још нисмо довољно одмакли од кризе јавног дуга. Било какав спољни удар може да уздрма стабилност јавних финансија. Мислим да су те најаве доста популистичке и ја увек гласам за дугорочну стабилност, него да због тренутне користи останемо и без онога што сад имамо - наводи економиста.

Маџар каже да је министар финансија Душан Вујовић професионалац високог ранга, да је оно што је радио најбоље у границама које су му постављене.

- Флексибилан је и спретан, али то има и своје лоше стране. Није могао да покаже све што зна, јер ради по директивама које му дају други. Он ће вероватно подржати повећање плата и пензија иако сам уверен да не мисли да је то добро - закључује Маџар.

(Блиц)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер