субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши шеф британске обавештајне службе: Европи прете народни устанци ако ЕУ не покаже да може да контролише мигрантску кризу
Хроника

Бивши шеф британске обавештајне службе: Европи прете народни устанци ако ЕУ не покаже да може да контролише мигрантску кризу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. мај 2016.

 Бивши шеф британске обавештајне службе МИ6 Ричард Дирлав рекао је да Европи прете народни устанци ако ЕУ не покаже да може да контролише мигрантску кризу.

Осим тога, Дирлав је упозорио на негативне последице могуће одлуке да се турским држављанима допусти улазак у европске државе без визе - по њему је тај потез једнак гашењу пожара бензином, пише ББЦ.

На скупу који је организирао ББЦ "Свет у покрету" говориле су познате особе и расправљале о новим идејама о економском развоју, безбедности и хуманитарној помоћи.

Дирлав се посебно осврнуо на мигрантску кризу и упозорио да би у следећих пет година Европу могли да преплаве милиони миграната, што има потенцијал да промени геополитичку слику континента.

"Ако Европа заједнички не може да увери већину својих грађана да је у стањуда контролише мигрантску кризу, у том случају ће се ЕУ наћи на милост и немилост народних устанака, који се већ кувају", рекао је он.

По мишљењу бившег шефа обавештајаца британски референдум о останку у ЕУ је прва бачена коцка у већој геополитичкој игри.

Дирлав је посебно нагласио опасност укидања визног режима за турске држављане који путују у ЕУ у замену за њихово "контролисање" уласка миграната у ЕУ.

"То је перверзно, као да слажете канистре с бензином крај пожара који покушавате да укасите", рекао је он.

Дирлав је као добар пример регулисања кризе навео издвајање 1.8 милијарди евра од стране ЕУ како би се утицало на изворне узроке миграције из Африке - по њему то има много више смисла од било каквог договора с Турском.

Некадашњи шеф МИ6 сматра да једино "масивни одговор" попут издвајања знатних средстава, комбинован са агресивнијим операцијама уз обалу Северне Африке, може ићи у смеру контроле кризе. Али, ни он не би потпуно затворио врата мигрантима:

"У правом свету не постоје решења попут оних из филма о Џејмсу Бонду - људским плимама се не може одупрети ако сила гравитације која их узрокује није одстрањена", закључио је Дирлав.

(Јутарњи лист-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер