петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши министар одбране САД: Свет никада није био тако близу почетку нуклеарног рата
Хроника

Бивши министар одбране САД: Свет никада није био тако близу почетку нуклеарног рата

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 26. август 2016.

 Вашингтон -- Свет никада није био тако близу почетку нуклеарног рата, сматра бивши амерички министар одбране Вилијем Пери.

Пери, кој је био на челу Пентагона од 1994. до 1997, у изјави за "Далас морнинг њуз" је рекао да стари модел сукоба између нуклеарних сила, Русије и Америке, нигде није нестао.

Као још један разлог за забринутост, Пери је навео и то што САД и њихови најближи конкуренти Русија, Кина, Индија и друге земље у необичној трци у наоружању стварају све деструктивније оружје, а новине у тој области се појављују све чешће, преноси Спутњик.

Бивши министар је подсетио да је Пентагон већ упозорио Конгрес да ће му у наредних 20 година бити потребне велике количине новца — око 450 милијарди долара.

Планирано је да се тим новцем, између осталог, направе нови бомбардери, подморнице и ракете.

Пери са иронијом наглашава да се све то дешава на крају мандата председника Барака Обаме, који је у априлу 2009. године у свом говору у Прагу обећао да ће радити на стварању света без нуклеарног оружја.

"Ми често размишљамо о опасности од нуклеарне катастрофе која је претила током Хладног рата, али та опасност се сада враћа. То се дешава због константног погоршања односа са Русијом. Све, наравно, није тако лоше као у време Хладног рата, али тако је тренутно", рекао је Пери.

Бивши шеф Пентагона такође је истакао да је повећан број претњи у поређењу са онима из времена Хладног рата.

"Суочени смо са две нове врсте опасности, које нису постојале у Хладном рату. Једна од њих је ризик од нуклеарног тероризма, а други — регионални нуклеарни рат, на пример измеду Индије и Пакистана. Када додате те две компоненте у једначину, ризик од нуклеарне катастрофе постаје већи", закључио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер