субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бивши британски амбасадор у Београду сер Ајвор Робертс за поделу Косова
Хроника

Бивши британски амбасадор у Београду сер Ајвор Робертс за поделу Косова

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. април 2012.

Бивши амбасадор Велике Британије у Београду, сада председник оксфордског колеџа Тринити, сер Ајвор Робертс, изјавио је да би било најлогичније да се Косово подели и да део северно од Ибра остане у Србији.

"Мени се чини да би било најлогичније да се Косово подели и да део северно од Ибра остане у Србији. То би била нека врста фер решења", рекао је Робертс у интервјуу за данашњу "Политику" .

Он сматра да је Косово још нерешено питање, подсетивши да га је мање од половине чланица УН признало као независну државу, "па је тако и логично да се уложи нови покушај и изнадје решење".

Робертс сматра да би било крајње лицемерно да се Србији блокира прступ у чланство Европске уније пре него што призна независност своје покрајине, јер Космет, како је напоменуо, још нису признале ни неке земље ЕУ.

"Идеја да нерешено питање граница треба да забрани чланство у ЕУ задржала би, не само Кипар, него и Британију, Ирску, Шпанију и Данску изван ЕУ", додао је он.

На питање о авнојевским границама, Робертс који је био британски амбасадор у Београду од 1994. до 1997. године, каже да се залагао за неку врсту новог Берлинског конгреса, "на коме би се границе поново дефинисале да би се створиле дугорочно стабилније државе".

"Онима који кажу да је то регресија и концесија национализму, одговорио бих да је то оно што је вера у самоопредељење дала у овом конкретном случају. Не изгледа разумно дозволити самоопредељење Косову, а не и српском и хрватском делу Босне", сматра Робертс.

На питање зашто никада није објавио књигу у рукопису "Разговори са (Слободаном) Милошевићем", насталу 1998. на основу белешки после састана са њим, Робертс је рекао да су правила Форин офиса налагала да као активан дипломата то тада није могао да уради.

- Када сам после 10 година отишао из дипломатијене, Милошевић је већ преминуо у Хагу неосудјен, а у Британији више није било толико интересовања за Балкан - објаснио је некадашњи британски амбасадор у Београду који је ових дана поново изабран за председника једног од најцењенијих колеџа у оквиру чивеног универзитета Оксфорд.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер