Početna strana > Hronika > "Birajte zdravo" (2): „Pojačivači“ i pomeranje praga ukusa
Hronika

"Birajte zdravo" (2): „Pojačivači“ i pomeranje praga ukusa

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 17. maj 2020.

Najviše ih ima u mesnim prerađevinama, viršlama, paštetama i kobasicama. Zatim u grickalica, višekomponentnim začinima, gotovim supama, gotovim sosovima - uopšte u gotovim jelima.

Kada bismo ih eliminisali iz procesirane hrane, veliko je pitanje da li bi nam ta hrana bila baš toliko ukusna, i da li bismo tu istu hranu kupovali.

Pojačivači ukusa danas predstavljaju strateški proizvod prehrambene industrije i to njenog velikog dela. U ovoj emisiju govorićemo o tome kako pojačivači ukusa pomeraju čulni prag ukusa i to naročito kod dece.

S obzirom na njihovu svrhu, možda bi pravilan naziv za pojačivača ukusa bio „sredstva za poboljšanje ukusa“, ili „sredstva za oduševljenje ukusom“. Ako upotrebimo reč „pojačivači“, stiče se utisak da je njihov zadatak da pojačaju već postojeći ukus, međutim da li je to baš tako?

Kakav je zapravo postojeći ukus hrane bez njih? Pa, možda i ne tako dobar.

Kakav bi bio ukus proizvoda kada bi smo ih eliminisati iz sastava proizvoda? Kod najvećeg broja njih, ukus bi bio prilično slabiji, a kod nekih čak i bljutav i praznjikav.

Delujući na receptore ukusa, Pojačivači ukusa izazivaju određene moždane i hemijske reakcije zbog kojih nam je hrana mnogo ukusnija. Zbog načina na koji nas stimulišu prilikom konzumacije, nekim proizvodima je veoma teško odoleti. Izazivaju prijatnu senzaciju, stvaraju efekat zadovoljstva i sreće. Naš mozak sa oduševljenjem prihvata konzumaciju takvog proizvoda, bez obzira na to kakva je njegova nutritivna, odnosno biološka vrednost.

Senzacije koje mozak pamti prilikom konzumacije takvih proizvoda su ponekad veoma intenzivne, pa i više nego dovoljno da se bukvalno „navučemo“ na te proizvode.

Šta na to kaže naše telo? Najčešće se vidi tek kada stanemo na vagu, ispred ogledala, ili kada vidimo rezultate krvi.

Ako često koristimo proizvode sa pojačivačima ukusa, postoji realna mogućnost da nam hrana koja ih ne sadrži, hrana poput voća, povrća, žitarica – postane neukusna. Ovo se naročito odnosi na najmlađu populaciju. Kada se deca naviknu na viršle, paštete i drugu „preukusnu“ hranu, veoma ih je teško posle odvići. Jedan od razloga je to što im ništa nije ukusno kao ti proizvodi, jer je mozak navikao na takvu vrstu intenzivne senzacije.

Ukusi drugih proizvoda su dosta ispod nivoa proizvoda koji sadrže pojačivače ukusa. Onda ide ono čuveno „pa voli dete“. Ne, dete ne voli, nego se hemija malo poigrala sa njegovim mozgom.

Pitanje je samo da li ćete to dozvoliti? Da li ćete dozvoliti da budete zavaravani?

Svakog ponedeljka i četvrtka u saradnji sa sajtom www.stajedem.rs, objavljivaćemo emisije "Birajte Zdravo!" koje će u velikoj meri pomoći edukaciji u vezi sa tim šta zapravo jedemo..."

Videti još:

 Štajedem.rs: „Birajte zdravo“ - Da li jedete bube?!

(NSPM - „Birajte Zdravo!“ u saradnji sa www.štajedem.rs.)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner