понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Биљана Пантић Пиља: Одбор за политичка питања Парламентарне скупштине Савета Европе одбацио све аманмане српске делегације
Хроника

Биљана Пантић Пиља: Одбор за политичка питања Парламентарне скупштине Савета Европе одбацио све аманмане српске делегације

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. април 2024.

 На пролећном заседању Парламентарне Скупштине Савета Европе и захтев Приштине за пријем у чланство. Шефица српске делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПС СЕ) Биљана Пантић Пиља изјавила је да је Одбор за политичка питања и демократију ПССЕ гласао против свих амандмана које је предложила српска делегација, као и против амандмана који су предложили чланови италијанске делегације и један члан делегације Мађарске и најавила улагање приговора.

Пиља: Одбор за политичка питања гласао против наших амандмана, улажемо приговор

Шефица српске делегације у Парламентарној скупштини Савета Европе (ПССЕ) Биљана Пантић Пиља изјавила је за Танјуг да је Одбор за политичка питања и демократију ПССЕ гласао против свих амандмана које је предложила српска делегација, као и против амандмана који су предложили чланови италијанске делегације и један члан делегације Мађарске и најавила улагање приговора.

Пиља је додала да су амандмани одбијени великом већином и да се самим тим неће разматрати на пленарној седници ПССЕ, осим уколико се не уложи приговор. Српска делегација у ПССЕ поднела је јуче 10 амандмана на текст препоруке за пријем тзв. Косова у Савет Европе (СЕ), а њима се поред осталог тражи одлагање одлуке о захтеву Приштине за чланство као и да формирање ЗСО буде претприступни услов.

Чланови италијанске делегације и један члан делегације Мађарске поднели су амандман на текст препоруке за пријем тзв. Косова у Савет Европе (СЕ), којим се тражи да чланство тзв. Косова буде условљено формирањем Заједнице српских општина (ЗСО).

Према објављеној сатници дневног реда око 20.00 вечерас требало би да се зна да ли је Парламентарна скупштина Савета Европе подржала предлог за пријем Приштине. Према сложеним правилима процедуре, делегација Србије моћи ће да затражи гласање о кворуму и уколико добије подршку, биће неопходно да бар стотину од укупно 300 посланика од 46 земаља чланица Савета Европе, буде присутно у сали у тренутку гласања.

Ако овај услов буде испуњен, биће потребна двотрећинска већина да би предлог о пријему Приштине био усвојен.

Уколико исход гласања буде повољан за Приштину, онда ће Парламентарна скупштина Савета Европе упутити препоруку за њен пријем Комитету министара спољних послова, који је извршно тело Савета Европе и доноси коначну одлуку, и то двотрећинском већином министара или амбасадора који их представљају и који су присутни у тренутку гласања.

Било би то први пут да се одлука о пријему нове чланице не доноси једногласно, како је то до сада увек био случај у историји Савета Европе, најстарије паневропске организације, основане после Другог светског рата, да надзире поштовање људских права и правне државе.

Такође, било би то први пут да у ову организацију буде примљена територијална јединица, која није чланица Уједињених нација, није призната као држава од свих чланица Савета Европе и која је само прогласила оцепљење од државе која јесте чланица Савета Европе, односно од Србије у овом случају.

У извештају Доре Бакојани каже се да „Парламентарна скупштина препоручује Комитету министара да позове Косово да постане чланица Савета Европе под именом Косово и да, Косову додели три седишта у парламентарној скупштини“.

У извештају се између осталог наводи да је „Косово парламентарна демократија која је функционална и да би такође, пријем Савета Европе представљао важну етапу у процесу европске интеграције Косова“.

Наводи се, да Парламентарна скупштина Савета Европе поздравља напредак Косова у домену људских права, демократије и правне државе и поздравља се напредак који је остварила садашња влада посебно у домену борбе против корупције увођењем грађанског партнерства за парове истог пола у грађанском законику.

Тражи се од Приштине да предузме важне и конкретне мере како би се што пре формирала асоцијација општина са српском већином, али то у извештају није представљено као услов за пријем Приштине у Савете Европе.

Могуће, како се незванично сазнаје РТС, да у контексту интензивних дипломатских активности а мандатно буду данас предложене измене по овом питању.

Од 46 држава чланица Савета Европе, независност и државност Приштине није призната њих 12. У извештају Бакојани од њих се не тражи да сада признају независност Приштине, али се тражи да поштују одлуку о пријему Приштине у Савете Европе када она буде дефинитивно донесена.

Одбор за правна питања и људска права Парламентарне скупштине Савета Европе јуче је подржао нацрт мишљења о томе, а данас би требало да се изјасни Политички комитет.

Српска делегација поднела је 10 амандмана на текст препоруке за пријем тзв. Косова у ту организацију, а једним се тражи одлагање одлуке о захтеву Приштине за чланство.

Делегација Скупштине Србије у Парламентарној скупштини Савета Европе саопштила је да су српска делегација и члан кипарске делегације у Одбору за правна питања и људска права гласали против нацрта мишљења о чланству Приштине у Савету Европе.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер