петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > БиХ: Општински суд у Сарајеву осудио Небојшу Радмановића јер је Сефера Халиловића назвао ратним злочинцем
Хроника

БиХ: Општински суд у Сарајеву осудио Небојшу Радмановића јер је Сефера Халиловића назвао ратним злочинцем

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. октобар 2014.

САРАЈЕВО – Општински суд у Сарајеву прогласио је члана Председништва Босне и Херцеговине Небојшу Радмановића кривим за увреду и клевету, јер је ратног команданта Армије БиХ Сефера Халиловића назвао ратним злочинцем.

Он ће због тога морати Халиловићу да плати новчану казну од 767 евра, саопштено је из Босанскохерцеговачке патриотске странке (БПС) на чијем је челу Халиловић.

Пресуда је изречена после рочишта које је одржано још у априлу и на којем, како стоји у саопштењу, Радмановић није имао никаквих доказа за своје оптужбе на рачун Халиловића.

Радмановић, који је српски члан Председништва, Халиловића је оквалификовао као ратног злочинца у једном иступу из 2012. године.

„Као ратни злочинац не би уопште требало да дође у медије, а по ратним изјавама требало би му забранити сваки иступ”, казао је Радмановић тада током полемике с Халиловићем, који је оспоравао Републику Српску и позивао на укидање тог ентитета.

Халиловић је 1992. године постављен на дужност начелника Главног штаба Армије БиХ, с које је смењен крајем 1993. године када га је наследио Расим Делић.

Непосредно после смене на терену је командовао операцијама Армије БиХ вођеним у Херцеговини, када су почињени неки од највећих злочина над хрватским цивилима и ратним заробљеницима.

После рата је пред Међународним кривичним судом за бившу Југославију оптужен за ратне злочине које су припадници Армије БиХ починили над Хрватима у херцеговачким селима Грабовица и Уздол, али је после суђења ослобођен 2005. године, подсећа агенција Хина.

Халиловић је и даље политички активан, а на општим изборима заказаним за 12. октобар такмичи се за дужност бошњачког члана Председништва БиХ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер