субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Би-Би-Си: Стејт департмент 1997. затражио од продуцента венецуеланске серије „Касандра” да се настави нагло прекинуто емитовање серије у РС - како би се спречили немири и избијање новог рата у БиХ
Хроника

Би-Би-Си: Стејт департмент 1997. затражио од продуцента венецуеланске серије „Касандра” да се настави нагло прекинуто емитовање серије у РС - како би се спречили немири и избијање новог рата у БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 01. март 2024.

Када је у октобру 1992. године телевизија РЦТВ из Венецуеле премијерно емитовала сапуницу "Касандра", успех је био тренутан и планетаран. Серија је 1997. године стигла и до Босне и Херцеговине, у којој рат тек што се био завршио. Када је емитовање у Републици Српској нагло прекинуто, у целу ствар се умешао амерички Стејт департмент, како би спречио да се гнев народа прелије у нови сукоб, испричао је за ББЦ Мундо на шпанском тадашњи директор у Корал пикчерсу, кући која је била власник теленовеле.

 

Прича о младој жени која је као беба замењена и дата сиромашној, ромској породици из циркуса и која се са 18 година враћа у свој родни град, где живи њена биолошка богата породица, освојила је Венецуелу са својих 150 епизода. Легендарну Касандру, чији лик је створила Кубанка Делија Фијало „мајка латиноамеричке сапунице“, глумила је Кораима Торес.

Глумица је толико одушевила публику даје сапуница почела да се извози у друге земље шпанског говорног подручја, а затим је прешла баријеру латинског света и досегла више од 100 земаља.

Антонијо Паез је био извршни потпредседник Корал пикчерса, подружнице РЦТВ-а у Каракасу и Мајамију, и светски дистрибутер сапуница.

„Касандра“ је тако стигла и у земље бивше Југославије и 1997. године „паралисала” Републику Српску, рекао је Пез за ББЦ Мундо на шпанском језику.

Рат у Босни и Херцеговини у то време тек је био завршен, а 1997. године у Републици Српској је тињао сукоб између струје бившег председника босанских Срба Радована Караџића и његове наследнице Биљане Плавшић. ББЦ Мундо пише да је овај сукоб претио да наруши тек успостављену и још увек крхку стабилност.

ББЦ Мундо подсећа да је Караџић у то време био оптужен за ратне злочине, док је Биљана Плавшић имала подршку САД.

Државна телевизија Републике Српске СРТ, која је имала највећи утицај на становништво, налазила се на Палама под контролом Караџића и имала је репетиторе на целој територији, пише ББЦ Мундо и додаје да је Караџић тако Србима слао поруке против мировних снага НАТО и САД.

Све док једног дана у августу 1997. Биљана Плавшић није преузела контролу над репетитором СРТ у Бањалуци и прекинула сигнал. Када се сигнал вратио у етер, био је у рукама Плавшићкине владе и престао је да репризира програме који долазе с Пала. Међутим, канал је одмах наишао на проблем – није емитовао „Касандру“, а публика је била усред приче.

То је забринуло не само руководство телевизије, већ наводно и Сједињене Америчке Државе.

Интервенција Сједињених Држава

Стејт департмент, који је водила администрација тадашњег председника САД Била Клинтона, био је забринут да би чињеница да босански Срби не могу да наставе да гледају омиљену серију могла да изазове социјалне немире, негодовање и, на крају, подстакне унутрашње сукобе и поткопа владу Биљане Плавшић.

Због тога је службеник Стејт департмента контактирао Антонија Паеза.

„Секретарица ми је рекла да ме зову из Министарства спољних послова Сједињених Америчких Држава“, рекао је Паез и присетио да је с неверицом рекао: “Молим?“.

„Почео сам да разговарам с типом који је рекао: ‘Слушај, тренутно ти не могу рећи ни своје име. Постоји јавна телевизијска станица и имаш серију која се продаје у овом подручју. Стварно желимо да је задржимо у етеру јер је скинута и рат је ескалирао због тога, па нам треба ваша помоћ да је вратимо у етер“, рекао је.

Паез је назвао телевизијску станицу у Републици Српској и после неколико покушаја успео да разговара с директором.

„Да, стварно желимо да вратимо ту серију. Видите како можете да нам помогнете“, рекли су му из телевизије.

Паез је претражио записе Корал пикчерса и открио да никада нису продали права емитовања „Касандре“ СРТ-у.

Па је опет назвао БиХ и признали су му да је канал са Пала пиратски узимао епизоде које су претходно емитоване у Београду, али да нису могли да их купе јер нису имали новца.

Паез је потом покушао да натера Стејт департмент да плати серију јер су они били заинтересовани за поновно емитовање. Али је добио негативан одговор. На крају је директор Корал пикчерса одлучио да ће, ако је толико важно, серију донирати.

„„Никада нисам чуо да је ТВ емисија била толико популарна да је заправо помогла и допринела миру. То је оно што је учинила. Заправо, допринела је миру у региону“, рекао је Паез.

(Би-Би-Си)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер