петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бета: Немачка позитивно оценила спремност Србије на разговоре са ЕУ
Хроника

Бета: Немачка позитивно оценила спремност Србије на разговоре са ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. август 2010.

Немачка влада је у понедељак као позитивну оценила спремност Србије на разговоре са Европском унијом у вези са питањем Косова.

„Ми као позитивну оцењујемо спремност српске стране на разговоре у Бриселу”, саопштено је у Министарству иностраних послова у Берлину дописници Бете на питање како се гледа на најаву председника Србије Бориса Тадића да ће делегација Владе Србије наредних дана са представницима ЕУ разговарати о српској резолуцији о Косову која је поднета у УН.

Одлука Београда, донета непосредно после објављивања мишљења Међународног суда правде, да поднесе резолуцију Генералној скупштини савета безбедности у којој се тражи решење за Косово прихватљиво за обе стране није наишла на одобравање Берлина.

Министар иностраних послова Гидо Вестервеле је прошле седмице током посете земљама западног Балкана рекао да је независност Косова за Берлин реалност о којој „више нема дискусије”, али да је „неопходан дијалог о практичним питањима и бољим условима живота” те да земље ЕУ сматрају да је „шанса за то конференцијски што у Бриселу, а не у Њујорку”.

Франкфуртер алгемајне цајтунг после Вестервелеове посете Београду пак пише да „српски политичари у интерним разговорима наглашавају да им је потребна 'последња битка' у УН да би домаћој публици могли да кажу да су у борби за Косово све покушали”.

После тога, како ФАЗ преноси наводе „из окружења српског председника Тадића”, Београд ће имати „независно од исхода у Њујорку, простора за концесије и прагматичну политику”.

Међутим, како истиче лист, „западне дипломате се питају да ли се може веровати уверавањима Бориса Тадића, који је моћнији него што је икада био његов узор, 2003. убијени бивши премијер Зоран Ђинђић”.

„Тадић има више слободе у доношењу одлука него што признаје. Он је, међутим, не користи, иако би га у промени курса подржале и опозиционе вође”, преноси ФАЗ став „из делегације која је пратила Вестервелеа” на путу по Балкану.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер