петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бета: НАТО израдио "Препоруке" и "Смернице" за власт у Црној Гори с циљем убеђивања грађана у предности чланства
Хроника

Бета: НАТО израдио "Препоруке" и "Смернице" за власт у Црној Гори с циљем убеђивања грађана у предности чланства

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 31. јул 2014.

НАТО је израдио "Препоруке" и "Смернице" за владајуће структуре и странке у Црној Гори с циљем да се за сада већином уздржани грађани Црне Горе убеде у предности и подрже улазак земље у чланство Атлантског савеза.

То произлази из ових докумената, који изгледа нису намењени јавности, а у које је имала увид агенција Бета.

На питање да прокоментарише ове "Препоруке" и "Смернице", посебно зато што се у њима наводи да "све државе региона (укључујући владу Србије) деле уверење да је НАТО најбољи гарант дугорочне безбедности и стабилности на Западном Балкану", један званичник НАТО је кратко изјавио да "то није документ НАТО" и најавио шире објашњење.

Бета је затражила коментар имајући у виду да највиши српски званичници истичу да ће Србија задржати војну неутралност, да не жели у чланство НАТО и да ће безбедносно сарађивати са свим светским партнерима.

У овим документима се такође наводи да је "у оквиру повољног развоја у региону, најновији пример тога поспешење сарадње Србије и НАТО, посебно у светлу споразума Београд-Приштина, којим је утаначено да ће НАТО штити српске цивиле на Косову".

Како се предочава у "Смерницама" и "Препорукама", чланство у НАТО је постављено као приоритет за већину странака у црногорском парламенту, али подршка грађана се креће између 30 и 40 одсто.

То НАТО, поред осталих постављених услова владавине права и реформи сектора безбедности, сматра недовољним за позив Црној Гори да уђе у чланство Атлантског савеза.

Такође се наводи да у Црној Гори "нема уставне обавезе да се одржи референдум о чланству у НАТО", што тражи црногорска опозиција и каже да "црногорски устав даје могућност да се одлука о чланству у НАТО донесе у Парламенту, а референдум би захтевао додатну енергију, време и новац".

Извор НАТО: Смернице нису документ НАТО

Један званичник у седишту НАТО у Бриселу саопштио је у четвртак да "Смернице" и "Препоруке" за убеђивање грађана Црне Горе да подрже улазак те земље у чланство тог савеза, у које је имала увид агенција Бета, "нису документ НАТО".

Бета је замолила за коментар званичника у НАТО зато што се у тим документима наводи да "све државе региона (укључујући владу Србије) деле уверење да је НАТО најбољи гарант дугорочне безбедности и стабилности на Западном Балкану".

Бета је, с тим у вези, указала на то да највиши српски званичници истичу да ће Србија задржати војну неутралност, да не жели у чланство НАТО и да ће безбедносно сарађивати са свим светским партнерима.

Званичник НАТО је додао да "Србија не жели да уђе у чланство НАТО", те да је став тог савеза у вези с тим јасан.

"Свака земља има право да сама одлучи о уласку у чланство било које организације, тако свака расправа о могућем приближавању Србије НАТО-у мора да се одржи у Србији и нигде другде", истакао је извор у седишту Атлантског савеза.

"НАТО је", указао је он, "савез демократија, демократски изабраним владама је нужна пуна подршка за важне одлуке. Отуд је важно да земље које теже чланству у Атлантски савез покажу да имају широку и снажну подршку чланству у НАТО".

Званичник Атлантског савеза је подвукао да је "чланство у НАТО суверена национална одлука и зато владе које су кренуле ка чланству у НАТО треба да буду те које ће народу објаснити зашто је то прави пут".

Осврћући се на питање Бете да ли слични документи, попут наводних "Смерница" и "Препорука" за Црну Гору, постоје и за Босну и Херцеговину и за Србију, извор је поновио да "то нису документи НАТО" и подвукао да жели да "подсети да Босна и Херцеговина жели улазак у НАТО, управо као Црна Гора".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер