петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бернар Казнев: Закон о забрани буркинија у Француској био би противуставан
Хроника

Бернар Казнев: Закон о забрани буркинија у Француској био би противуставан

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 29. август 2016.

 Француски министар унутрашњих послова Бернар Казнев изјавио је да би било неуставно да Француска изгласа закон о забрани ношења буркинија.

Он је истакао да би такав потез могао да нанесе ненадокнадиву штету.

"Као што је премијер рекао, влада не жели да се доноси закон по том питању јер би такав закон био неуставан, неефисанан и највероватније био довео до антагонизма и непоправљивих тензија", рекао је Казнев.

Он је критиковао опозицију што, како каже, покушава да заради политичке поене из тог питања, у време када земљу потрерсају напади за које одговорност преузима Исламска држава.

"Лидери опозиције заиста праве много буке. Они мисле да у садашњем контексту терористичких претњи, ми можемо да одбацимо основне принципе закона које су укључен у Устав", навео је Казнев, упозоривши да би такав потез био "озбиљна грешка", пренео је АФП.

Француски Државни савет поништио је у петак одлуку о забрани ношења буркинија која је на снази у више француских градова и која је изазвала жестоку полемику у француском друштву.

Одлука те врховне административне судске инстанце у Француској, односи се конкретно на забране ношења буркинија у граду Вилнев-Лубе на Ривијери, али очекује се да ће ова обавезујућа одлука постати правни преседан за свих тридесетак француских летовалишта која су донела сличне декрете.

Правници две групе за заштиту људских права жалили су се на легалност одлуке градских власти које су забраниле женску одећу за пливање која потпуно прекрива тело, тврдећи да она крши основна људска права, као и да су градоначелници прекорачили своја овлашћења, говорећи женама шта смеју да облаче на плажи.

Адвокат Патрис Спиноси испред Лиге за људска права рекао је новинарима да одлука суда представља преседан и да и други градоначелници треба да је поштују.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер