Početna strana > Hronika > Berlin: Svetski lideri postigli finalni sporazum na međunarodnoj konferenciji o Libiji, šest tačaka sporazuma je ključno
Hronika

Berlin: Svetski lideri postigli finalni sporazum na međunarodnoj konferenciji o Libiji, šest tačaka sporazuma je ključno

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 19. januar 2020.

Svetski lideri postigli su finalni sporazum na međunarodnoj konferenciji o Libiji.

 

Ruska agencija Tas je imala uvid u nacrt dokumenta. Prema tom nacrtu, proces rešenja krize u Libiji biće podeljen na šest delova: primirje, embargo na oružje, politički proces, reforma sektora bezbednosti, ekonomska i finansijska reforma, poštovanje međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava.

U nacrtu se takođe poziva na nemešanje u oružani sukob u Libiji i traži od Saveta bezbednosti UN da uvede sankcije zemljama koje krše embargo na oružje.

Kako navodi ruska agencija, nakon usvajanja teksta, biće uspostavljen specijalni Međunarodni komitet za praćenje, koji će nadgledati primenu odluka sa samita u Berlinu. Italijanski premijer Đuzepe Konte poručio je da je njegova zemlja voljna da odigra ključnu ulogu u nadzoru dogovorenog primirja.

Merkel: Rat bi samo produžio patnju naroda

Govoreći na konferenciji za novinare, nemačka kancelarka Angela Merkel je rekla da će u Libiji delovati samo političko rešenje, a da će dalje vojno angažovanje samo produžiti patnje libijskog naroda. Merkel je rekla da diskusija u Berlinu "neće rešiti sve probleme Libije" dodajući da su današnji razgovori imali za cilj da daju novi zamah mirovnom procesu.

Od presudnog značaja je, ističe, da se embargo na oružje održi kako bi primirje pravilno funkcionisalo. Generalni sekretar UN Antonio Guteres rekao je novinarima da su svi učesnici dogovora posvećeni da podrže primirje.

"Ne mogu dovoljno da naglasim zaključak samita da nema vojnog rešenja za konflikt u Libiji. Nadam se da će danas preuzete obaveze doprineti trajnom rešenju libijske krize"

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš

"Složili smo se o sveobuhvatnom planu. Mogu da kažem da su svi učesnici radili zaista zajednički konstruktivno. Svi se slažemo da treba da poštujemo embargo na oružje i da embargo na oružje treba da bude kontrolisan čvršće nego u prošlosti", kazala je Merkel.

Ona je navela da će učesnici samita nastaviti da održavaju redovne sastanke kako bi osigurali da proces bude nastavljen "kako bi narod Libije dobio pravo na život u miru".

Merkel je danas ugostila lidere 11 zemalja, ne računajući Libiju, i predstavnike UN, Evropske unije, Afričke unije i Arapske lige. Lideri dve glavne zaraćene strane u Libiji, premijer medjunarodno priznate vlade Fajez Saradž i komandant snaga koje kontrolišu istok zemlje, general Halifa Haftar, takodje su bili u Berlinu.

Upitana da li su Saradž i Haftar učestvovali u razgovorima, Merkel je rekla da su učesnici samita s njima "razgovarali odvojeno jer su razlike između njih toliko velike da trenutno ne pričaju jedan sa drugim".

Nemačka kancelarka, koja se pre početka samita sastala sa oba libijska lidera, dodala je da su njih dvojica pristali da imenuju članove vojnog komiteta koji će ih predstavljati na razgovorima o trajnijem prekidu vatre.

Gutereš je rekao da će se taj komitet sastati "u Ženevi narednih dana". Među učesnicima samita bili su predsednici Francuske, Rusije i Turske, Emanuel Makron, Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan, premijeri Velike Britanije i Italije, Boris DŽonson i Đuzepe Konte, i američki državni sekretar Majk Pompeo.

19:53 - Postignut dogovor o Libiji: Bez isporuka oružja i bez pomoći zaraćenim stranama

Učesnici konferencije o Libiji dogovorili su plan rešavanja krize u Libiji, saopštila je nemačka kancelarka Angela Merkel na kraju konferencije u Berlinu.

Mirovni plan za Libiju predviđa:

1. Prekid vatre.

2. Formiranje posmatračke komisije „pet plus pet“ (po pet predstavnika iz obe strane u sukobu), u okviru koje će se raspravljati o svim pitanjima u vezi sa primirjem

3. Da se uvede embargo na isporuke oružja i da se prati njegovo poštovanje.

4. Da se ne pruža pomoć zaraćenim stranama u Libiji.

5. Konflikt u Libiji se može rešiti samo političkim putem.

6. Reformu sektora bezbednosti — formiranje jedinstvene vojske i policije pod centralnom civilnom upravom. Demobilizacija i razoružanje paravojnih formacija i njihova integracija u legalne institucije Libije.

7. Ekonomske reforme, poštovanje ljudskih prava.

8. Sve etničke i političke grupe treba da imaju pristup prirodnim bogatstvima zemlje.

9. Nedopustivi su napadi na naftnu infrastrukturu u zemlju.

10. Formiranje jedinstvene i efikasne Vlade, nastavak mirovnih pregovora radi završetka prelaznog perioda i održavanje parlamentarnih i predsedničkih izbora.

Za kršenje sporazuma predviđene su sankcije

19:26 - Učesnici samita o Libiji su se dogovorili o uvođenju embarga na isporuke oružja i prekid pružanja vojne pomoći zaraćenim stranama, javlja agencija DPA

19:21 - Predsednik libijske Vlade Faiz Saradž odbio je da se sastane sa generalom Halifom Haftarom

19:20 - Erdogan i Pompeo napustili konferenciju o Libiji u Berlinu

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i državni sekretar SAD Majk Pompeo napustili su Berlinsku konferenciju o Libiji, javlja agencija DPA.

18:40 - Ruski mediji: Dogovoren tekst dokumenta koji će biti usvojen na kraju konferencije u Berlinu

18:00 - Putin razgovarao sa premijerom Velike Britanije Borisom DŽonsonom i predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen u Berlinu

17:06 - Generalni sekretar UN razgovara sa Putinom na ruskom jeziku

Predsednik Rusije Vladimir Putin je stigao u kancelariju nemačke kancelarke Angele Merkel, razgovarajući uz put sa šeficom nemačke Vlade i generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešem na ruskom jeziku.

16:51 - Majk Pompeo: Libijci sami treba da rešavaju svoju sudbinu, bez mešanja spolja

16:00 - Moskva upozorava: U Libiji ima oružja za višegodišnji rat

Oružje koje postoji u Libiji je dovoljno za mnogo godina ratovanja, ako ne bude političke volje da se poštuje primirje, rekao je novinarima specijalni predstavnik predsednika Rusije za Bliski istok i Severnu Afriku Mihail Bogdanov.

15:31 - Zamenik šefa diplomatije Rusije Mihail Bogdanov sumnja da u Berlinu može biti održan bilateralni sastanak generala Haftara i premijera Saradža.

15:13 - Gutereš: Došlo je vreme da se spreči opšti građanski rat u Libiji

15:09 - Putin sa Makronom razgovarao „na nogama“ uoči početka konferencije

14:49 - Erdogan: Za mir u Libiji potrebno primirje i kraj Haftarove agresije

Predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je na sastanku sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom rekao da je za mir u Libiji potrebno obezbediti primirje i prekinuti agresivnu politika komandanta LNA Halife Haftara.

„Smatramo da su naši zajednički napori doveli do relativnog smirivanja u ovom procesu, a dali su i tako plodne rezultate kao što je današnja berlinska konferencija“, rekao je Erdogan.

„Uložili smo velike napore kako bismo ubedili gospodina (predsednika Vlade Nacionalnog sporazuma) Saradža da dođe u Moskvu i učini sve što je moguće. On je izvršio svoj zadatak. Kao rezultat toga, Vlada nacionalnog sporazuma je, uprkos činjenici da nisu sva njihova očekivanja bila ispunjena, potpisala je sporazum. A Haftar nije potpisao sporazum, što nam pokazuje da nije zagovornik mirovnog procesa, već vojnog rešenja problema“, istakao je turski predsednik.

14:33 - Nemačka kancelarka Angela Merkel, predsednik Rusije Vladimir Putin i generalni sekretar UN Antonio Gutereš pre početka konferencije o Libiji u Berlinu

14:26 - Nemačka kancelarka Angela Merkel i nemački ministar spoljnih poslova Hajko Mas sastali su se sa predsednikom Vlade Nacionalnog sporazuma Libije Fajezom Saradžom i komandantom Libijske nacionalne armije generalom Halifom Haftarom pre međunarodne konferencije o Libiji, saopštila je nemačka vlada.

14:16 - Nema planova za susret Pompea i predstavnika Rusije

U rasporedu američkog državnog sekretara Majka Pompea nalazi se sastanak sa predsednikom Egipta Abdelom Fatahom el Sisijem i šefom evropske diplomatije Žozepom Borelom. Pompeo takođe planira da se sastane sa ministrom spoljnih poslova Turske Mevlutom Čavušogluom, nemačkim ministrom spoljnih poslova Hajkom Masom i Abdulahom bin Zajedom el Nahjanom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Međutim, u rasporedu nema planiranih sastanaka sa ruskim predstavnicima.

14:11 - Putin: Sukobljene strane u Libiji poslušale Rusiju i Tursku

Rusija i Turska učinile su veoma dobar korak time što su pozvale libijske strane da prekinu vatru i obe strane su se odazvale ovom pozivu, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na sastanku sa turskim kolegom u Berlinu.

14:09 - Erdogan: Konferencija o Libiji važan korak za rešavanje sukoba

Lideri evropskih zemalja, među kojima i predsednik Rusije Vladimir Putin, okupili su se u Berlinu kako bi rešili krizu u Libiji.

Na međunarodnoj konferenciji, osim sukobljenih strana, koje predstavljaju komandant Libijske nacionalne armije general Halifa Haftar i predsednik Vlade nacionalnog jedinstva Fajez Saradž, učestvuju i predsednik Rusije Vladimir Putin, turski lider Redžep Tajip Erdogan, francuski predsednik Emanuel Makron, predsednik Egipta Abdel Fatah el Sisi, američki državni sekretar Majk Pompeo i predstavnici nekoliko drugih država.

(RTS, Sputnjik) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner